Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Генералният директор на Би Би Си се оттегля през лятото

Тони Хол, директор на Би Би Си
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тони Хол ще се оттегли като генерален директор на Би Би Си през това лятото след седем година начело, за да предостави поста си на нов човек, който ще преговаря с правителството за бъдещето на британския радио и телевизионен оператор, посочи в понеделник самият Хол.

Британският публичен оператор ще трябва да договори нова харта с правителството до 2027 година, като преди това направи средносрочен преглед през 2022 година.

Тони Хол, който беше назначен за генерален директор през 2012 година, посочи че един шеф на медията трябва да наблюдава и двата етапа на преговорите.

"Правилно е Би Би Си да има един лидер, който да води медията през двата етапа", отбеляза 68-годишният Хол в имейл до служителите. "След като страната ни влиза в следващия исторически период, тя се нуждае от силна медия в лицето на Би Би Си, от Би Би Си, която може да защити креативността на нацията у нас и в чужбина и да изиграе своята роля за обединяването на Великобритания".

Би Би Си е един от основните доставчици на новини във Великобритания, както и най-големият телевизионен и радио оператор и представлява гласът на Обединеното кралство пред милиони зрители и слушатели по целия свят.

Тони Хол, който преди това беше ръководител на Кралската опера, имаше за задача да възстанови общественото доверие в медийната корпорация след исторически скандал за сексуална злоупотреба. Той обаче се оказва в сблъсък с правителството във връзка с финансирането, а самата Би Би Си се изправи срещу обвинения в политически пристрастия както от страна на правителството, така и от опозиционната Лейбъристка партия.

В изявлението си в понеделник генералният директор защити Би Би Си, заявявайки, че "нейните ценности никога не са били по-важни за обществото, в което живеем". "В епоха на фалшиви новини ние оставаме като златен стандарт на безпристрастност и истина. За тази страна е ценно какво е и какво представлява Би Би Си".

Медията се финансира посредством лицензионна годишна такса от 154,50 паунда за всички домакинства, гледащи телевизия, и има централно присъствие в културния живот на Великобритания, като неговото телевизионно, радио и онлайн съдържание достига до 92% от британското население.

Преди време обаче премиерът Борис Джонсън постави въпроса дали Би Би Си трябва да продължава да се финансира посредством годишна такса, плащана от всички домакинства, независимо от това доколко те използват услугите на медийната корпорация.




БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна