Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стресът предизвиква посивяване на косата

Твърди се, че косата на Мария Антоанета побеляла в нощта, преди да бъде обезглавена по време на Френската революция, докато косата на редица министър-председатели посивява по-рано вследствие на свързаното с работата им напрежение. Експерименти с мишки показаха, че косата ни действително посивява в резултат на стрес, пише БТА като цитира в. "Мирър".

Предишни проучвания навеждаха на мисълта, че този феномен се дължи на свръхреакция на имунната система, но авторите на новото изследване увериха, че причината е друга.

"Искахме да разберем как стресът води до промени в различни тъкани - заяви експертката на регенеративна биология Сю Ячиех от Харвардския университет. - Бяхме любипитни дали стресът действително води до посивяване на косата."

Косата на жените започва да посивява на 35-годишна възраст, а тази на мъжете - около 5 години по-рано. В зависимост от гените и здравословното състояние първите сиви косми може да се появят по време обучението в училище или да не се появят, докато човек не прехвърли 50-те. Цветът е свързан с пигмента меланин. Намаляването или загубата му води съответно до посивяване или побеляване на косата.

Сега било установено, че стресът активира нерви в симпатиковата нервна система. Това на свой ред причинява увреждания на регенериращите пигмента стволови клетки. "Стресът увеличава нивата на хормона кортизол в организма - отбеляза Ячиех. - Затова мислехме, че кортизолът може да играе роля. Но след като изрязахме надбъбречната жлеза у гризачите, за да не могат да произвеждат подобни на кортизола хормони, козината им продължаваше да посивява под въздействието на стреса."

Учените фокусирали вниманието си върху симпатиковата нервна система, която е отговорна за реакцията към стресово събитие. Симпатиковите нерви имат разклонения във всеки космен фоликул. Стресът кара тези нерви да освободят химикала норепинефрин, който се поема от регенериращи пигмента стволови клетки. Норепинефринът от симпатиковите нерви става причина за прекомерно активиране на стволовите клетки, поясниха учените.

"Смята се, че силният стрес и по-специално реакцията на симпатиковата нервна система към стресово събитие са от полза за оцеляването на животните - каза Бин Чжан от екипа. - В случая обаче стресът изтощава стволовите клетки."

"Сега вече знаем, че неврони могат да контролират функциите на стволови клетки - допълни Айзък Чю от екипа. - Това може да обясни как те взаимодействат помежду си на клетъчно и молекулярно ниво, свързвайки стреса с посивяването на косата."

Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър". 


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени