Учени от Института Сок в Калифорния предупреждават, че храненето след 18:00 часа е вредно за здравето, защото храносмилателната ни система става по-малко активна в по-късните часове на деня, пише в."Дейли мейл", цитиран от БТА.
Хората открай време са "проектирани" да следват специфични циркадни ритми, изтъква екипът на д-р Сачин Панда. Храносмилателната ни система не прави изключение и тя е настроена най-ефективно, когато се натоварва преди 18:00 часа. Тогава е най-добро отделянето на слюнка и на стомашните сокове, чревните контракции са по-силни и сме по-чувствителни към хормона инсулин, който се справя с глюкозата от кръвообращението ни. Това наследство е кодирано в гените ни. Но след изобретяването на електрическото осветление, естествените ни циркадни ритми са претърпели значителна промяна. Хората вече рядко вечерят преди залез слънце, а нощта се удължава неимоверно.
Късните хранения са свързани с риск за сърцето и развиването на диабет от тип 2.
Калифорнийските учени осъществили експерименти с две групи лабораторни мишки. И двете били подложени на хранителен режим, богат на захари и мазнини. Но едната група имала денонощен достъп до храната в продължение на цяла седмица, докато на другата тя се предлагала в ограничен "прозорец", съвпадащ с дневното осветление.
Мишките, които се хранели "на корем" през цялото денонощие, бързо качили лошия холестерол и развили диабет от тип 2. А ограничената във времето група останала със сравнително нормално тегло и в добро здраве. При това и двете групи консумирали еднакъв брой калории. При мишките с ограничен режим била наблюдавана и ремисия от диабет тип 2, ако те са имали симптоми за това заболяване.