Кофеинът увеличава способността ни да се концентрираме и да решаваме проблеми, но не стимулира творческата активност и енергия, съобщи изданието „МедикълЕкспрес“, цитирано от БТА.
„В западната култура има стереотип кофеинът да се свързва с творчески професии и начин на живот - от писателите и тяхната връзка с кафето до програмистите и енергийните им напитки“, казва Дария Забелина, преподавател по психология в университета на Арканзас и водещ на проучване за ефекта на кофеина.
Тя и екипът й изследвали когнитивния и творческия ефект на кофеина върху 80 доброволци. В резултатите от проучването си специалистите отбелязват, че „конвергентното мислене“ е свързано с търсенето на специфично решение на проблем, например търсене на верен отговор. „Дивергентното мислене“ се характеризира с генерирането на идея, когато са възможни множество различни решения.
На участниците в опита били раздадени таблетки, като част от тях съдържали 200 мг кофеин, равносилно на чаша силно кафе, а другите били плацебо. След това били подложени на стандартен тест за измерване на конвергентно и дивергентно мислене, работна памет и настроение. Резултатите сочат, че кофеинът не влияе на творчеството и на работната памет, но оказва благоприятно въздействие върху настроението на част от участниците в експеримента.