Очаквано секторът на услугите на САЩ понесе през март значителен удар от коронавирусната пандемия и масовите затваряне и съкращения подобно на този важен сектор за икономиките на еврозоната и Великобритания, показват предварителни резултати от проучване на агенция IHS Markit за настоящия месец.
Индексът, оценяващ активността в сферата на услугите, се срина до рекордно дъно от 39,1 пункта спрямо 49,4 пункта месец по-рано. Това бележи най-резкият спад в сферата на услугите, откакто агенция IHS Markit започна провеждането на проучването преди повече от 10 години.
Междувременно, промишленият PMI индекс отбеляза доста по-сдържано понижение до 49,2 пункта от 50,7 пункта през март.
Индексът PMI, измерващ общата бизнес активност, също се срина рязко през март до 40,5 пункта от 49,6 пункта месец по-рано, достигайки най-ниско ниво, откакто IHS Markit започна да провежда това проучване през 2009 г.
"През март американските компании отчетоха най-резкия спад от 2009 г., тъй като предприетите мерки за ограничаване на огнището на Covid-19 засегнаха бизнес в цялата", отбеляза главният икономически икономист на IHS Markit Крис Уилямсън и добави: "Секторът на услугите беше особено силно засегнат, тъй като насочената към потребителите индустрия, като ресторанти, барове и хотели, понасят основната тежест на все по-рестриктивните мерки, целящи да ограничат разпространението на инфекцията, при истинско покосяване на туризма и пътуванията".
Промишленото производство също отчита спад в търсенето, като производството намалява със скорост, която не се е наблюдавала от 2009 г., дължаща се или на слабото търсене от клиенти, или загубен износ и на недостиг на доставки.
Крис Уилямсън отбеляза, че "работните места вече са намалени с темпове, които не са виждани след световната финансова криза през 2008 - 2009 г., тъй като фирмите или затварят, или намаляват капацитета си на фона на широкото съкращаване на разходите.
"Проучването подчертава, че САЩ вероятно вече са в рецесия, която неминуемо ще се задълбочи още повече. Мартенските PMI данни отговарят приблизително на годишен спад на БВП на САЩ с близо 5%, но растящият брой на градовете и отделните щати, намиращи се под блокада заради борбата с коронавируса, означава, че спадът през второто тримесечие вероятно ще бъде далеч по-стръмен темп", предупреди той.