Световната пандемия ще превърне глобалния икономически растеж в "силно отрицателен" през 2020 г. и ще доведе до най-лошите последици след Голямата депресия от 30-те години на миналия век, като догодина ще се наблюдава само частично възстановяване, заяви ръководителят на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева.
Кристалина Георгиева обрисува далеч по-мрачна картина на социалното и икономическото въздействие на коронавируса, отколкото преди само няколко седмици, като отбелязва, че правителствата вече са предприели мерки за фискални стимули в размер на 8 трилиона долара, но вероятно ще са необходими още.
Тя каза, че кризата ще засегне най-тежко развиващите се и нововъзникващи пазари, за които ще са необходими стотици милиарди долари чуждестранна помощ.
"Точно преди три месеца очаквахме положителен ръст на доходите на глава от населението в над 160 страни членки на МВФ през 2020 г.", посочи г-жа Георгиева преди пролетните срещи на МВФ и Световната банка през следващата седмица. "Днес това число се обърна с глава надолу. Сега прогнозираме, че над 170 държави ще имат отрицателен ръст на доходите на глава от населението през тази година".
Ако пандемията отслабне през втората половина на годината, МВФ очаква частично икономическо възстановяване през 2021 г., отбеляза шефът на фонда, но предупреди, че ситуацията също така може да се влоши.
"Подчертавам, че има огромна несигурност относно перспективата - тя може да се влоши в зависимост от много променливи фактори, включително продължителността на пандемията", посочи г-жа Георгиева.
МВФ, който има 189 държави членки, ще представи своите подробни прогнози за световните икономически перспективи следващия вторник (14 април).
За да се осигури бъдещо възстановяване, Георгиева призова за продължаване на усилията за овладяване на вируса и поддържане на здравните системи, като същевременно се предотвратява контрол върху износа, който може да забави притока на жизненоважно медицинско оборудване и храна. "Действията, които предприемаме сега ще определят скоростта и силата на нашето възстановяване", каза тя.
Изключително важно е да се предоставят на засегнатите хора и компании големи, навременни и целенасочени мерки като субсидии за заплати, увеличени обезщетения за безработица и коригиране на условията за заеми, като същевременно се намалява стреса във финансовата система.
Кристалина Георгиева потвърди, че МВФ е готов да използва целият си кредитен капаците от 1 трлн. долара.