Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първа петъчна молитва в "Света София" от 86 години насам

350 000 души се събраха край храма за първата мюсюлманска молитва

| обновено на 24.07.20 в 17:29
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Минути след 13 ч. днес в "Света София" в Истанбул за пръв път след 86 години се проведе петъчна молитва.

Ръководителят на Дирекцията по религиозните дела прочете петъчната проповед, озаглавена „Св. София – Символ на Завоюването, Завещанието на (султан Мехмед II) Фатих“ (Ayasofya: Fethin nişanesi, Fatih’in emaneti), държейки сабя в ръка. Беше поставен край на дълбоката болка в сърцата на нашия народ, заяви той. Вълна от критики в опозиционните медии и социалните мрежи предизвикаха думите на Али Ербаш, че „Султан Мехмед Втори Завоевателя завеща този великолепен храм до Съдния ден да бъде джамия. В нашата религия собствеността на религиозна фондация е неприкосновена. Това е неотменимо и проклятие ще сполети този, който я погази.“


Светските медии реагираха остро на тези думи, тъй като ги тълкуват като проклятие срещу основателя на светска Турция Мустафа Кемал Ататюрк, който превръща „Св. София“ от джамия в музей.

Преди началото на колективната петъчна молитва, която е задължителна за мюсюлманите, президентът Реджеп Тайип Ердоган, който бе поставил на главата си традиционно бяло молетвено кепе,  прочете стихове от главите от Корана „Фатиха“ и „Ал-Барака“.

350 000 души се бяха събрали край „Св. София“ за първата мюсюлманска молитва от близо век насам, заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган след края на церемонията.

"По-късно президентът Ердоган и лидерът на Партията на националистическото действие Девлет Бахчели посетиха гроба на султан Мехмед II Завоевателя."


Стотици хиляди вярващи от цяла Турция още от преди изгрев слънце започнаха да изпълват района около "Св. София".

При драконовски мерки за сигурност вътре в храма за обедната петъчна молитва бяха допуснати висши официални лица, включително държавният глава Реджеп Тайип Ердоган, вицепрезидентът Фуад Октай, председателят на Меджлиса Мустафа Шентоп, членове на кабинета.

Няколко часа преди молитвата валията на Истанбул Али Йерликая съобщи, че е изпълнен капацитетът и на заградените пространства за намаза около храма и няма да могат да влизат повече вярващи, за да се попречи на разпространението на коронавируса.

През профила си в "Туитър" здравният министър Фахреттин Коджа отправи отново днес призив за предпазливост на фона на епидемията: "На първо място мерките, после молитвите", написа той.


Откриването протича при огромен интерес от турските и чужди медии и строги мерки за сигурност. Около 17 000 служители на силите за сигурност се грижат за обществения ред около храма, бяха мобилизирани и над 700 медици.

В храма са поставени пана със стихове от Корана, както и завеси, които прикриват някои от мозайките и фреските. Има опасения, че превръщането на музея в действащ храм ще снижи степента на защита на историческия паметник.

„Св. София“ е била посетена от над 3,5 млн. туристи през 2019 г.

По случай откриването на храма за молитви Централната банка на Турция отсече специална серия от три вида монети. По-рано турските пощи също пуснаха в обращение пощенска марка по повода. Община Ъспарта, където се отглеждат рози, достави розова вода и розов локум за церемонията днес. Двама халваджии от Одрин, който е родният град на султан Мехмед II Завоевателя, произведоха 1453 кг халва в чест на годината на завладяване на Константинопол от османците.

На 10 юли турският президент Реджеп Тайип Ердоган подписа указ за превръщане на „Св. София“ в джамия, след като минути по-рано същият ден върховната турска административна съдебна инстанция обяви, че решението на Министерския съвет за превръщане на “Св. София” от 1934 г. в музей е невалидно.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна