Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Комисия на ЕП одобри резолюция за продължаване на наблюдението на съдебната реформа в България

| обновено на 01.10.20 в 21:28
Снимка: Европейски парламент

35 гласа „за“ 30 „против“ и 1 „въздържал се“ Комисията за граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европарламента прие резолюция за България, в която се настоява Европейската комисия да продължи мониторинга над съдебната реформа и борбата с корупцията в България в рамките на механизма за сътрудничество и проверка.

Става дума за независимостта на съдебната власт, разделението на властите, борбата срещу корупцията и свободата на медиите. Тя ще бъде обсъдена на пленарната сесия на Европейския парламент в понеделник.

Евродепутатите подчертават необходимостта българското правителство да гарантира по-строг контрол върху начина, по който се изразходват европейските средства и незабавно да отговори на опасенията, че парите на данъкоплатците се използват за нарастване на богатството на лица, свързани с управляващата партия.

Текстът се съсредоточава и върху липсата на рамка за търсене на отговорност от Висшия съдебен съвет и главния прокурор.

Пред БНР евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Елена Йончева определи документа така:

“Това не е резолюция срещу България, точно обратното - това е резолюция в подкрепа на българските граждани и тяхното желание да живеят в страна без корупция и с независима съдебна система. И да, тази резолюция е срещу българското правителство, което отдавна спря да слуша гласа на българите“.

Евродепутатите изразяват загриженост и от сериозното влошаване на свободата на медиите и работните условия на журналистите през последните 10 години, а също така и от твърдения за използването на сила от българската полиция срещу деца, жени и репортери по време на протестите.

Не би трябвало парите на европейските граждани да се използват за корупция и в нарушение на върховенството на закона, но това става, заяви по-рано в рамките на заседанието на комисията евродепутатката от крайната левица Клеър Дейли и даде за пример случващото се в България:

„Това означава стотици хиляди от европейските пари, предназначени за къщи за гости и селски райони да се използват за луксозни лични вили на правителството. Това означава, че когато фермерите казват, че стотици милиони отиват за ферми, които не съществуват,  министърът на земеделието да им отговаря: „Мълчете, не казвайте нищо, защото ще ни спрат парите“. Това означава подкупи за плащания за Covid-19, това означава обществени поръчки за магистрали, които се отклоняват. Това означава консултантски фирми, свързани със строителни компании със счетоводство с пари, откровено предназначени за подкупи“.

В тази връзка Дейли определи позицията на Съвета за свързването на върховенството на закона с отпускането на европейски средства като „много слаба“.

В рамките на заседанието евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев оцени като стъпка в правилната посока представените вчера доклади на Еврокомисията за върховенството на закона:

„Надяваме се, че европейският механизъм за върховенство на закона ще се превърне в основен елемент от инструментариум за върховенството на закона в ЕС и ще доведе до отпадане на други дублиращи се механизми за някои държави“.

В одобрения текст се отправя искане комисията да използва всички други налични инструменти, включително процедури, свързани с  нарушаването на европейските ценности, мярката за върховенство на закона и инструментите на бюджета.

Проектът е изготвен от председателя ѝ - испанския социалист Хуан Фернандо Лопес Агилар. Като основание се посочва обмяната на мнения, направено от членовете на мониторинговата група за България на 28 август в Европейския парламент.

Гласуването става само ден, след като Еврокомисията огласи докладите за върховенството на закона в страните членки на съюза. България бе критикувана за борбата срещу корупцията по високите етажи на властта, липсата на отчетност на главния прокурор, както и за липсата на прозрачност при собствеността на медиите и атаки срещу журналисти.

Еврокомисарят за прозрачността и ценностите Вера Йоурова бе категорична, че мониторингът над страната ни ще продължи докато необходимите реформи не бъдат завършени.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени