Първата група руски миротворци замина от Ереван за Нагорни Карабах, където ще контролира изпълнението на договореното между лидерите на Русия, Армения и Азербайджан мирно споразумение. Същевременно в Армения расте протестът срещу постигнатата договорка.
Повече от 400 военнослужещи от 15-та миротворческа бригада на Централния военен окръг бяха транспортирани със самолети от руския град Уляновск до Ереван. Предстои им да изминат с автомобили около 250 километра от арменската столица до зоната на конфликта в Нагорни Карабах.
Подписаното от президентите на Русия и Азербайджан Владимир Путин и Илхам Алиев и премиера на Армения Никол Пашинян споразумение предвижда разполагането в района на около 2000 руски миротворци с близо 500 единици специализирана техника. Те трябва да останат в Нагорни Карабах 5 години.
Руските военнослужещи ще контролират Лачинския коридор, ключова връзка между Армения и Карабах.
„Те са натоварени със събиране на информация за нарушения на примирието, както и поддържане на безопасността на транзитния трафик, което ще допринесе за скорошно възстановяване на спокойния живот на цивилните и завръщането на бежанците“, обясни заместник-началникът на Генералния щаб на руските въоръжени сили Сергей Рудской.
Периодът на пребиваването на миротворците ще се удължава автоматично с по пет години, освен ако Баку или Ереван не поискат прекратяване на руското военно присъствие.
Снощи президентите на Русия и Турция Владимир Путин и Реджеп Ердоган обсъдиха в телефон разговор по инициатива на турската страна подписаното споразумение.
Путин информирал турския си колега за договореностите с президента на Азербайджан Илхам Алиев и премиера на Армения Никол Пашинян, зафиксирани в тристранното изявление от 9 ноември. Ердоган дал висока оценка на посредническите усилия на Русия, които създават добра основа за постигане на трайно и всеобхватно уреждане на нагорнокарабахския конфликт.
Протести срещу примирието в Армения
Докато Азербайджан смята споразумението за победа, в Армения има протести срещу примирието, което според демонстрантите ощетява интересите на страната.
Протестиращите поискаха оставката на премиера Никол Пашинян, който нарече решението да подпише примирието „изключително болезнено“ и каза, че го е взел след подробен анализ на ситуацията непосредствено след като азербайджанските сили завзеха ключовия град Шуши в Нагорни Карабах и напредваха към столицата на региона Степанакерт.
Полицията задържа няколко протестиращи на основание забраната за провеждане на митинги в Армения заради военното положение, обявено след началото на конфликта за Нагорни Карабах.