Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МВФ: Кристалина Георгиева изпрати "лични" писма до Джо Байдън и Камала Харис

Кристалина Георгиева
Снимка: БТА

Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева изпрати тази седмица "лични" писма до новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън и неговия вицепрезидент Камала Харис, посочи пред агенция Ройтерс говорител на МВФ, но без да предостави каквито и да било подробности относно тяхното съдържание.

Според агенцията избирането на Байдън за президент дава възможност на Международния валутен фонд да обнови отношенията си със САЩ, които са най-големия акционер на организация, и да направи "зелените инициативи" по-голяма част от плановете за възстановяване на глобалната.

Източници, запознати с целите на г-жа Георгиева, отбелязват, че ангажиментът на Байдън към многостранните институции и обещанието му да върне САЩ в Парижкото споразумение за климата помагат на МВФ да напредва по собствените си цели за глобално икономическо възстановяване.

Източник от фонда допълни пред Ройтерс, че някои страни членки се надяват Байдън да преосмисли противопоставянето на администрацията на Тръмп на новите ресурси на МВФ, включително по отношение на общото разпределение на т.нар. "Специалните права на тираж" (SDR), което може да увеличи валутните резерви на страните членки на фонда със стотици милиарди долари.

Агенцията напомня, че настоящият американски финансов министър Стивън Мнучин беше против такива мерки, които последно са използвани през финансовата криза 2009 година, когато Байдън беше вицепрезидент на президента Обама. Мнучин също така се противопоставя на ново увеличаване на квотните ресурси на МВФ, което може да доведе до увеличаване на дела на Китай и други големи страни с нововъзникващи пазарни икономики.

В почти всяка реч Кристалина Георгиева набляга също така на нуждата да се предвиждат бюджетни стимули за изграждането на "по-зелена, по-умна и по-справедлива" глобална икономика, като същевременно се намалят вредните емисии и се изградят общества с равни възможности за всички - цели, които до голяма степен са споделяни от екипа на Джо Байдън.

Кристалина Георгиева също така се натъква на съпротива в стремежа си по отношение на страните от Г-20 да погледнат отвъд тяхната инициатива за замразяване на дълга за най-бедните страни и други държави, силно засегнати от пандемията и от последвалия я колапс в туризма.

По време на среща с глобалните лидери на Парижкия форум за мир в четвъртък се очаква тя да акцентира за пореден път върху необходимостта от публични инвестиции в зелена икономика, каза друг източник на Ройтерс, запознат с нейните планове.

Очаква се към Кристалина Георгиева и френският президент Еманюел Макрон на събитието да се присъединят и лидерите на Германия, Индия и Китай, но не и американският президент Доналд Тръмп.

По-рано тази седмица г-жа Георгиева каза на съвместна пресконференция на МВФ и националната банка на Виетнам, че са необходими решителни мерки за намаляване на риска от дългосрочни последици от пандемията от Covid-19 и за справяне с други потенциални сътресения като климатичната криза.

През миналия месец пък МВФ прогнозира, че световната икономика ще се свие с 4,4% през 2020 г., след което ще нарасне с 5,2% през 2021 г., като развиващите се пазари, различни от Китай, ще остана значително по-силно засегнати от коронавирусната криза.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна