Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейските борси и американските фондови фючърси си поемат дъх след силното поскъпване

Във вторник европейските акции и американските фондови фючърси се понижават предпазливо след силното възходящо рали през предходните няколко сесии на търговия, тъй като силният инвеститорски риск апетит, породен от позитивните нови за ефективността на разработваните Covid ваксини, започна да отслабва на фона на продължаващото рязко увеличаване на зараните с коронавирус по света.

Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава в ранния следобед с 0,45%, след като приключи търговията в понеделник в нов 8-месечен връх (най-високо ниво от 12-ти февруари насам) като реакция на новината за високата ефективност на експерименталната Covid ваксина на компанията Moderna.

Немският фондов индекс DAX 30 се понижава с 0,3%, френският CAC 40 с 0,25%, испанският Ibex 35 с 1,3% и британският FTSE100 с 1,22%.

Негативно влияние за инвеститорските нагласи на европейските пазари на акции оказва и вчерашното вето на Унгария и Полша върху бюджета на ЕС за 2021-2027 г. и върху фонда за възстановяване от коронавирусната криза.

Днешната информация на Ройтерс, че в рамките на ЕС няма консенсус по отношение на общи правила за бързи антигенни тестове за коронавирус и за карантина и самоизолация, пък се отразява негативно при търговията на акции на компаниите от туристическата и пътническа индустрия.

Акциите на нискобюдженият британски самолетен превозвач EasyJet поевтиняват с над 2%, след като компанията отчете спад на приходите с над 50% през изминалата финансова година и загуба в размер на 1,27 млрд. паунда.

Поевтиняват и банковите акции след техен вчерашен ръст с повече от 3%, като акциите на испанската банка BBVA се понижават с близо 6% след информация, че тя и нейният по-малък конкурент Sabadell са в преговори за създаване на втората по големина банка в страната. Тази новина обаче допринася за повишаване на акциите на Sabadell с над 3 на сто.

Новината идва само часове, след като най-големият испански кредитор се договори с американската компания PNC Financial Services да ѝ продаде своя филиал в САЩ (BBVA US), при което нейните акции скочиха с цели 15% по време на търговията в понеделник.

Понижение бележат и два от трите основни американски фондови фючърси преди днешния старт на търговията на Уолстрийт.

Фючърсите на DJIA се понижават с над 200 пункта (с 0,68%), след като в понеделник нараснаха с 470 пункта (с 1,6%) до 29 950 пункта, доближавайки ключовата психологическа бариера от 30 000 пункта и регистрирайки първо затваряне на рекордно ниво от 12-ти февруари насам.

Широкият индекс S&P 500 се понижава около час преди началото на търговията на Уолстрийт с 0,6%, след като снощи нарасна с 1,16% до пореден исторически връх от 3 626,91 пункта.

Фючърсите на технологичния индекс Nasdaq100 се повишават слабо с 0,22% след вчерашен растеж с 0,8%.

След като няколко поредни сесии на търговия инвеститорите и на Уолстрийт реагираха позитивно на новините за висока ефективност на разработваните ваксини срещу коронавируса на Moderna и на Pfizer/BioNTech, през днешната търговия изглежда, че те ще приберат част от реализираните печалби на фона на рязкото повишаване на заразените с Covid-19 в САЩ.

Преди малко институтът Джонс Хопкинс съобщи, че новите случаи на Covid-19 в САЩ за последното денонощие са ударили рекорден връх от 166 045, достигайки от началото на пандемията 11,202 милиона. В същото време броят на починалите за последните 24 часа достигна 995, а от началото на пандемията - 247 209.

Инвеститорите са и в очакване на серия важни икономически данни от САЩ този следобед: за продажбите на дребно и индустриалното производство през октомври.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна