Пазарите на акции стартираха с добри повишения търговията на Уолстрийт във вторник, като индексът на сините чипове DJIA проби ключовата психологическа бариера от 30 000 пункта.
В основната и на днешното възходящо рали стоят позитивните инвеститорски нагласи относно ефективността на експерименталните ваксини срещу Covid-19, както и началото на предходния период между администрация на Доналд Тръмп и екипа на спечелилия президентските избори Джо Байдън.
Информацията от снощи, че бившият президент на Фед Джанет Йелън е фаворит на Байдън за финансова министър на САЩ също допринася за апетита на инвеститорите към по-рискови, но и по-доходни активи.
Междувременно индексът DJIA се повишава с над 400 пункта (с 1,45%), пробивайки над ключовата психологическа бариера от 30 000 пункта и достигайки нов исторически връх от 30 030 пункта.
Широкият индекс S&P 500 нараства с 1,44%, а Nasdaq Composite с 0,97% около два час след старта на днешната американска търговия.
Вчера и трите водещи индекса нараснаха в самия край на търговията на Уолстрийт след информация за евентуалната номинация на Джанет Йелън начело на Министерството на финансите. Бившият шеф на Фед е добре познат и приветстван от инвеститорите на Уолстрийт. Йелън се счита за опитен икономист и администратор, който помогна на финансовите пазари и на американската икономика да се ориентират към възстановяване от финансовата криза през 2008-2009 година. Тя ще бъде първата жена, която поеме поста на министър на финансите на САЩ.
Някои анализатори и икономисти гледат на евентуалния избор на Йелън като знак за увеличаване на шансовете за по-нататъшни фискални мерки в подкрепа на икономическото възстановяване от коронавирусната пандемия.
Новият инвеститорски оптимизъм на Уолстрийт е факт въпреки нарастване на случаите на Covid-19 в 45 американски щата, като за последното денонощие бяха регистрирани нови 169 190 заразени с коронавирус в САЩ, според данни на университет "Джонс Хопкинс". В същото време броят на починалите се увеличи за последните 24 часа с 889.
Нов модел на Вашингтонския университет в Сейнт Луис, публикуван тази седмица, прогнозира, че САЩ могат да удвоят коронавирусни инфекции до 20-и януари, когато се очаква новият президент Джо Байдън да встъпи в длъжност, достигайки 20 милиона.