Премиерът Бойко Борисов смята, че София и Скопие могат да намерят решение по спорните въпроси на масата на преговорите.
Министър-председателят се срещна със специалния пратеник на правителството на Северна Македония за България Владо Бучковски.
"Моля много внимателно да предадеш на нашите приятели от Северна Македония. По време на нашето председателство темата Западни Балкани беше поставена на първо място".
С тези думи премиерът Бойко Борисов се обърна към Владо Бучковски и постави на специалния пратеник на Скопие два въпроса:
"Темата за суверенитета на България, териториалната ни цялост и втората е малцинствата. Ако вие сте добронамерени, те не би трябвало да бъдат тема".
Борисов коментира и вчерашните думи на президента на Република Северна Македония Стево Пендаровски, че управляващите в България използват спора със страната му, за да увеличат рейтинга си:
"И ми се бил вдигнал със 7 пункта личния рейтинг. Това не е европейско говорене".
Скопие няма териториални претенции към България, каза Владо Бучковски:
"Съкратеният термин на нашето име е Република Северна Македония. Северна Македония няма териториални претенции към България".
А Борисов попита: "Кое е по-важно? Да дадем перспектива на следващите поколения или заровили се в миналото. Нас ни интересуват сегашните и следващите поколения, да не оставим тази омраза, разочарование, да стоят между нашите две държави. Това няма да ни го прости следващата историческа комисия, която ще дойде".
Премиерът Бойко Борисов посочи, че е необходим прагматичен, откровен и добронамерен подход, изразяващ се в конкретни действия, за да бъде намерено устойчиво и дълготрайно решение на оставащите отворени въпроси в отношенията между страната ни и Северна Македония.
"Сегашните и следващите поколения няма да простят нито на България, нито на Република Северна Македония това, че не сме намерили компромис, който да даде перспектива", заяви Борисов.
Борисов е изтъкнал, че за отношенията на взаимно доверие е важно връщането към стриктно и необратимо изпълнение на всички поети ангажименти от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, подписан през 2017 г.