През ноември 2020 година продажби на дребно в САЩ отбелязаха по-силен от очакваното спад, тъй като някои американски щати въведоха наново ограничителни мерки и локдауни с оглед на рязкото повишаване на новите случаи на заразени с коронавирус.
Негативно влияние върху търговията на дребно оказват и намаляващите доходи на домакинствата с оглед на продължаващата липса на нов пакет държавни фискални стимули за справяне с икономическите последици от Covid пандемията.
Според данни на Министерството на търговията продажбите на дребно през ноември се понижиха с 1,1% до 546,5 млрд. долара спрямо октомври, когато отбелязаха спад с 0,1% (низходяща ревизия от предишна оценка за повишение с 0,3%), докато очакванията на финансовите пазари бяха за доста по-умерено понижение с 0,3 на сто.
Спрямо година по-рано продажбите на дребно през ноември обаче се увеличиха с 4,1 на сто.
Солидното месечно понижение при продажбите на дребно се дължи в най-голяма степен на силен спад с 1,7% при продажбите на автомобили и на части за тях.
Изключвайки автомобилите, продажбите на дребно се свиха през ноември с 0,9% след намаление с 0,1% през октомври, докато изключвайки автомобилите и продажбите на бензин, те се свиха с 0,8%.
Продажбите в магазините за дрехи пък се свиха в рамките на миналия месец с цели 6,8%, докато продажбите а ресторанти и барове се понижиха с 4 на сто. Продажбите в магазините за електроника и електрически уреди се свиха с 3,5%, а в мебелните магазини - с 1,1 на сто.
Онлайн и продажбите по пощата пък се повишиха през ноември с едва 0,2 на сто.
В същото време продажбите на дребно, без тези за автомобили, бензин, строителни материали и хранителни услуги, се понижиха през ноември с 0,5% при очаквания за повишение с 0,2% и след понижение с 0,1% през октомври (низходяща ревизия от повишение с 0,1%). Именно този показател, известен като "контролирана група" при продажбите на дребно, се използва при калкулиране на данните за БВП на САЩ.
Слабите продажби на дребно са поредните данни този месец, които показват забавяне на икономическото възстановяване от рецесията през пролетта, като преди време бяха представени и слаби данни за трудовата заетост през ноември. В същото време броят на американците, подават нови искове за обезщетения за безработица, скочи през първата седмица на декември до почти тримесечен връх.
Съединените щати се борят с нова вълна на коронавирусната пандемия, като броят на починалите от респираторно заболяване, причинено от Covid-19, надвиши в началото на седмица 300 000, според данни на агенция Ройтерс. Много американски щати и местни управления наложиха нови ограничения върху бизнеса, като в същото време редица потребители започнаха да избягват търговските центрове, ресторантите и баровете.
Ситуацията се усложнява от загубата на досегашната седмична добавка за безработица, тъй като антикризисните програми за над 3 трлн. долара вече са почти изчерпани, без все още да се постигне компромис във Вашингтон за нова спасителна помощ. Най-малко 9 милиона безработни и неработещи американци ще загубят на 26- декември досегашните правителствено финансирани обезщетения, докато Камарата на представителите и Сенатът се опитва да постигнат сделка по новия спасителен финансов пакет.
Въпреки че започна ваксинирането срещу Covid-19, вероятно ще отнеме известно време, преди по-голямата част от американците да се имунизират. Ескалиращата пандемия и липсата на допълнителни стимули сякаш затвърждават очакванията, че БВП на САЩ ще нарасне далеч по-слабо от прогнозираните преди време около 5% през последното тримесечие на 2020 г.
През третото тримесечие американската икономика нарасна с цели 33,1%, след като през периода април - юни се срина с 31,4% - рекорден спад, откакто правителството започна да води отчет на тези данни през 1947 година.