"Гугъл" (Google) заяви в петък, че ще блокира своята търсачка в Австралия, ако правителството продължи с новото си законодателство, което да принуди технологични компании Google и Facebook да плащат на медийните компании за правото да използват тяхно съдържание, съобщава Ройтерс.
Заплахата на Google ескалира битката с медийни гиганти като News Corp. Световната интернет търсачка предупреди, че ако австралийското правителство наложи новото законодателство, нейните 19 милиона австралийски потребители ще се сблъскат с влошено онлайн търсене и проблеми с YouTube.
Австралия е на път да приеме закони, които да накарат технологичните гиганти да договарят плащания с местни издатели и телевизионни оператори за тяхно съдържание, включено в резултатите от търсенето или новинарските емисии. Ако такива сделки не могат да бъдат сключени, арбитър, назначен от правителството, ще определи цената.
"Заедно с неуправляемия финансов и оперативен риск, ако тази версия на предложението се превърне в закон, това няма да ни даде друг избор, освен да спрем да спрем достъпа в Австралия до търсачката на Google", коментира Мел Силва, управляващ директор на Google за Австралия и Нова Зеландия.
Коментарите на Google предизвикаха остър упрек от страна на австралийския премиер Скот Морисън, който каза, че страната въвежда свои правила за "нещата, които можете да правите в Австралия".
"Хора, които искат да работят в Австралия, са добре дошли. Но ние не реагираме на заплахи", посочи Морисън пред репортери.
Google определи предложеното законодателство като прекалено широко и заяви, че без негова ревизия предлагането дори на ограничен инструмент за търсене би било твърде рисковано. Компанията не разкри обема на своите продажби в Австралия, но трябва да се има предвид, че рекламите в мрежата за търсене имат най-голям принос за приходите и печалбата ѝ в световен мащаб.
Австралия обяви през миналия месец предложеното ново законодателство, след като разследване установи, че Google и гигантът на социалните медии Facebook притежават твърде много пазарна мощ в медийната индустрия, което, според страната, представлява потенциална заплаха за добре функциониращата демокрация.
Заплахата на Google да ограничи услугите си в Австралия дойде само часове след като интернет гигантът постигна сделка за плащане на съдържание с някои френски новинарски издатели като част от тригодишната кампания за подкрепа на издателите на стойност 1,3 млрд. долара.