Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Samsung вижда "сериозен дисбаланс" в световните доставки на процесори

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ръководителят на мобилния бизнес в Samsung Electronics Co. -  Ко Донг-джин подчерта в сряда, че все още има "сериозен дисбаланс" на световния пазар на полупроводникова техника, тъй като недостигът на микропроцесори, който продължава да затруднява възстановяването на автомобилните производители от коронавирусната криза, може да започне да влияе негативно и на технологичните компании по целия свят.

"Съществува сериозен дисбаланс в търсенето и предлагането на чипове в IT сектора в световен мащаб. Трудно е да се каже, че проблемът с недостига е решен на 100 процента", отбеляза той на събрание на акционерите на Samsung.

Изпълнителният директор също така заяви, че заводът на Samsung в Остин, Тексас, остава затворен поради недостиг на микрочипове и "процесът може да изисква повече време, за да достигне нормалните нива, докато инспектираме и преконфигурираме съоръжението".

Междувременно продажбите в полупроводниковата индустрия на Китай са нараснали със 17,8% през 2020 г. спрямо година по-рано, достигайки 891 млрд. юана (около 137 млрд. долара), заяви също в сряда Чжоу Цзъсюе, висш служител на Китайската асоциация на полупроводниковата индустрия (CSIA), цитиран от Ройтерс.

Настоящият недостиг на глобални доставки на процесори е безпрецедентен, посочи още Чжоу Цзъсюе, който е ветеран в индустрията и председател на Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC).

Докато Китай е най-големият купувач на полупроводници в света, вътрешното му производство на микрочипове е незначително.

Необходимостта на Китай да намали зависимостта от чуждестранни компании за производство на процесори стана очевидна миналата година, когато санкциите на САЩ срещу базирания в Шенжен производител на хардуер Huawei Technologies Co Ltd му попречиха да си доставя компоненти, осакатявайки по този начин някога процъфтяващия бизнес със смартфони на китайския технологичен гигант.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени