Петролът поевтинява с 4% по време на търговията във вторник, тъй като новите строги противоепдемични мерки в Европа заради третата вълна на Covid-19 и бавният процес на ваксинация на Стария континент подновиха инвеститорските опасения за по-слабо потребление заради очертаващото се по-сдържано икономическо възстановяване в близките месеци.
Фючърсите на петрола Брент с доставка през май се понижават с 4% към нива малко под $62,00 за барел, като подобен спад бележат и фючърсите на американския лек суров петрол WTI с доставка през април, които се търгуват около $59,00 за барел.
"Континентална Европа затяга противоепидемичните мерки и по този начин допълнително ограничава мобилността", отбеляза германската банка Commerzbank и допълни: "Това вероятно ще окаже негативно влияние върху търсенето на петрол".
"Нарастването на случаите на коронавирус в континентална Европа, където разпространението на ваксини е болезнено бавно, поставя под съмнение възобновяването на пътуванията в региона. Наред с други неща, това вреди на прогнозите за търсенето на суров петрол", посочи пазарен анализатор в ThinkMarkets.
Късно снощи властите в Германия, която е най-големият потребител на петрол в Европа, взеха решение за удължаване на настоящия локдаун в страната до 18-и април и поискаха от немските граждани да си останат вкъщи по време на Великденската ваканция (между 1-ви и 5-и април), за да бъде ограничена третата вълна на коронавирусната пандемия.
Това решение дойде, след като от събота близо една трета от французите влязоха в едномесечен локдаун след скок на Covid случаите в Париж и в редица части от Северна Франция.
В същото време американският долар поскъпва спрямо останалите водещи валути, което оказва допълнително негативно влияние върху петролните цени. Тъй като цените на петрола са в долари, поскъпването на американската валута оскъпява петрола за притежателите на други валути и това води до поевтиняване на черното злато спрямо зелените пари.