Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Германия остава ключов икономически партньор на Русия, заяви Путин пред канцлера Меркел

Владимир Путин и Ангела Меркел
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руският президент Владимир Путин заяви след срещата си с немския канцлер Ангела Меркел, че Германия все още се разглежда от Кремъл като един от ключовите партньори на Москва, както от икономическа, така и от политическа гледна точка.

Той също така посочи, че търговията между двете страни се е увеличила въпреки предизвикателствата, породени от коронавирусната пандемия.

"Нашите две държави си сътрудничат и развиват съвместни проекти в промишлеността, селското стопанство и други области“, каза Путин и изрази надежда, че "големите проекти, които се разработват сега няма да бъдат последните“.

Меркел: Германия ще се бори за териториалната цялост на Украйна

От своя страна германският канцлер Ангела Меркел заяви, че Берлин ще се бори за териториалната цялост на Украйна, повтаряйки по този начин критиките си към Москва.

Освен това тя отново призова за разследване на отравянето на руския опозиционен лидер Алексей Навални и осъди Кремъл за забрана на някои германски и американски организации да работят в страната.

"Чудим се как е възможно да продължим сътрудничеството между нашите общества, когато тези организации нямат право да работят", добави тя.

Двамата лидери обсъдиха и въпросите, свързани с Иран.

Путин заяви на пресконференцията, че по време на срещата си с канцлера на Германия двамата лидери са обсъдили въпросите, свързани с ядрените преговори с Иран.

Путин и Меркел се надяват, че след установяването на ново правителство в Иран, преговорите по Съвместния всеобхватен план за действие, известен като иранското ядрено споразумение, ще бъдат по-продуктивни и ще доведат до консенсус. Путин също така информира канцлера за неотдавнашния си разговор с новия ирански президент Ебрахим Раиси.

Сред другите въпроси, свързани с Близкия изток, които бяха на дневен ред по време на срещата, беше важността да се координират всички политически сили в Либия, за да се постигне мирно развитие в името на стабилността в страната.

Начинът, по който се развива ситуацията в Афганистан, вероятно ще накара западните страни да променят подхода си по отношение на външната си политика, заяви руският президент Владимир Путин. Той заяви, че резултатът от мисията на Съединените щати в Кабул "всъщност не може да се нарече успех" и добави, че "Западът осъзнава, че не можете да налагате на другите своите стандарти на политическо поведение".

Русия ще спазва поетите газови ангажименти и след края на управленския мандат на Меркел.

Руският президент подчерта, че Москва ще се ангажира с всички свои задължения по газовите договори, включително да продължи доставките, използвайки газопроводите, преминаващи през Украйна. Споразуменията ще останат в сила дори след като германският канцлер Ангела Меркел напусне поста си, посочи той.

Путин отбеляза, че тръбопроводът "Северен поток 2" е част от най -модерната и екологична петролна система, която намалява емисиите на въглероден двуокис най-малко 5 пъти. Според него това е и много по-евтин начин за доставка на газ до Европа, отколкото пътя през през Украйна. Той добави, че Русия е най-надеждният и стабилен източник на газ за европейските държави.

Неизвестни обаче остават обемите, които ще преминават през Украйна, тъй като самата Русия не знае какво ще бъде търсенето, като се има предвид, че чистата енергия и зелените проекти в момента са основен приоритет в Европа.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна