Една след друга европейските държави прекратяват операциите си за евакуиране от Кабул ден след един от най-кървавите атентати в историята на Афганистан. Германия, Испания, Швеция и Италия прекратиха участието си във въздушния мост след като през последните десетина дни изведоха от страната хиляди свои и афганистански граждани. Великобритания и Франция са на път да го сторят.
Общият брой на евакуираните от 14 август - ден преди талибаните да влязат в Кабул - до вчера надхвърли 105 хиляди. Над 12 хиляди души излетяха от международното летище вчера, въпреки терористичната атака.
По последни данни на агенция Ройтерс жертвите са най-малко 92, в това число 13 американски войници.
Двоен бомбен атентат близо до летището в Кабул, има десетки убити и ранени
В отговор на нападките от републиканците, че не е способен да бъде главнокомандващ, президентът Джо Байдън пое цялата отговорност за гибелта на съотечествениците си:
"Тези американски военнослужещи, които дадоха живота си, са герои. Думата е изтъркана, но е напълно подходяща за това, което направиха. Това са герои, които със себеотрицание се заеха с опасна мисия да спасят живота на други хора. Те са част от въздушен мост, невиждан в историята, при който за 11 дни бяха евакуирани в безопасност повече от 100 000 души - американски граждани, наши партньори и афганистанци, които ни помагаха".
Байдън бе категоричен, че, въпреки загубите и заплахата от нови терористични атаки, Съединените щати ще продължат извеждането от Афганистан на свои граждани и афганистански сътрудници до предначертаната дата - 31 август:
"Терористите няма да ни спрат. Няма да им позволим да нарушат мисията ни. Продължаваме с евакуацията."
Джо Байдън анонсира контратерористични операции в Афганистан, насочени срещу групировката, извършила вчерашния атентат - "Ислямска държава в Хорасан":
"Няма да простим. Няма да забравим. Ще ви заловим и ще ви накараме да си платите. Наредих на американските командири да изработят оперативни планове за удари по ръководителите и материалната база на "Ислямска държава - Хорасан". Ще отговорим със сила и прецизност в момент и на място, които сами ще изберем."
Дали международното летище в Кабул ще продължи да оперира след 31 август, когато ще се изтеглят американските войски, е все още неясно. Въпросът е от ключово значение за смекчаване на хуманитарната криза в Афганистан, тъй като летището е основният пункт, през който пристига международната хуманитарна помощ. Днес талибаните и Турция започнаха преговори за управлението на аеропорта, но след вчерашната терористична атака Анкара настоява да осигури своя охрана на летището.