Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Франция гневна заради новия пакт за сигурност между САЩ, Великобритания и Австралия

Австралийският премиер Скот Морисън (вляво) по време на срещата си президента на Франция Еманюел Макрон в Елисейския дворец - 15 юни 2021
Снимка: ЕПА/БГНЕС

След като Австралия, САЩ и Великобритания обявиха, че се обединяват в тристранно стратегическо партньорство, провалило многомилиарден договор за подводница, който Париж беше подписал с Канбера, Франция реагира с груби изявления и отмени събития както с американските, така и с австралийските съюзници, пише "Политико".

Рядко френските служители са били толкова остри в изказванията си към съюзник или враг, коментира изданието. За тях САЩ при президента Джо Байдън все още са Тръмп, Австралия е нелоялна и не заслужава доверие, а Великобритания е толкова презряна, че дори не си струва да се споменава.

„Това едностранно, брутално, непредсказуемо решение много прилича на това, което направи г-н Тръмп“, каза френският външен министър Жан-Ив Льо Дриан по националната телевизия в четвъртък сутринта.

Австралийският премиер Скот Морисън обявява новия пакт за сигурност по време на видеоконферентна връзка с британския си колега Борис Джонсън и президента на САЩ Джо Байдън

„Научихме брутално чрез изявление на президента Байдън, че договорът, който австралийците подписаха с Франция, е анулиран, и САЩ ще направят оферта за ядрени подводници на австралийците".

Единствената разлика за Париж е, че американското пренебрежение към съюзниците сега се изразява чрез пресконференции, а не чрез туитове.

Австралия беше принудена да се защити, след като Льо Дриан описа решението ѝ да се откаже от сделката като „удар с нож в гърба“.

„Това трудно решение е взето само в отговор на бързото развитие на стратегическата среда, с която се сблъсква Австралия“, се казва в комюнике, публикувано от австралийското посолство във Франция.

„Франция остава стратегически партньор за Австралия"

По-лошо от пренебрегването на елементарния дипломатически протокол между близки съюзници или загубата на толкова масивна сделка, която беше наречена „договор на века“, австралийско-американско-британският съюз е жестоко напомняне към Франция, че партньорите и съюзниците все още не я възприемат като надежден партньор, с когото могат да изградят алтернатива на САЩ

Това също е удар за индо-тихоокеанската стратегия на френския президент Еманюел Макрон и за неговия натиск за европейска стратегическа автономия, въпреки че има едни от най-способните военни в света, пише още "Политико и допълва, че това е натиск върху Макрон седем месеца преди президентските избори във Франция, на които се очаква той да се бори за втори мандат.

Загубата на договора поражда големи въпроси относно финансовото състояние на френския корабостроител Naval Group и евентуални съкращения. И дава храна на опозицията, която иска още по-тесни връзки с Русия и по-голяма дистанция от трансатлантическия съюз.

Множество френски официални служители, които са пряко запознати със ситуацията, говорещи при условие на анонимност поради чувствителността на въпросите, казват, че Австралия е информирала Франция, че прекратява договора за закупуване на 12 конвенционални подводници само часове преди Байдън, австралийският премиер Скот Морисън и британския премиер  Борис Джонсън да проведат съвместна пресконференция, за да обявят новото тристранно партньорство.

САЩ не са направили опит да проведат съществени консултации преди време, за да уведомят Макрон

В същото време похвала на Байдън към Франция по време на неговото обявяване беше възприета в Париж по-скоро като покровителствен жест, отколкото като знак на признателност.

„В частност Франция вече има значително индо-тихоокеанско присъствие и е ключов партньор и съюзник в укрепването на сигурността и просперитета на региона ", каза Байдън. "Съединените щати очакват с нетърпение да работят в тясно сътрудничество с Франция и други ключови страни, докато вървим напред".

В четвъртък вечерта държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън и прессекретарят на Белия дом Джен Саки поотделно заявиха, че САЩ са били в контакт с френските представители преди обявяването.

Гняв към САЩ

Въпреки че Австралия отмени масивния договор, по-голямата част от френския гняв беше насочена директно към САЩ

"Изборът на Америка да отстрани европейски съюзник и партньор като Франция показва липса на съгласуваност, която Франция може само да отбележи и да съжалява", се казва в съвместно изявление на министъра на отбраната Флоранс Парли и Льо Дриан, което беше първият официален отговор на Франция на обявяването.

Френската министърка на отбраната Флоранс Парли по време на представянето на проекта за доставка на френски подводници за Австралия - Канбера, 11 февруари 2019

Въпреки това френските представители признават, че основните принципи на френско-американските отношения ще останат непроменени предвид важността на въпросите, по които те си сътрудничат. Час след обявяването на новото тристранно партньорство Франция чрез акаунта в Twitter на Макрон обяви, че е убила лидера на "Ислямска държава" в Голяма Сахара - район, където французите получават важна помощ от американското военно разузнаване.

Френското посолство във Вашингтон отмени в знак на протест прием, на който беше домакин в петък, за отбелязване на 240-годишнината от битката при Чесапийк, при която френският флот побеждава британския по време на Американската революция.

В четвъртък вечерта

Макрон беше домакин на германския канцлер Ангела Меркел

в Елисейския дворец. Дори и не бе споменато новото тристранно партньорство в изявленията пред пресата. Вместо това и двамата споменаха индо-тихоокеанския регион като цяло като част от дълъг списък от въпроси, които ще обсъдят по време на индивидуалната си и работна вечеря.

Меркел и Макрон в Елисейския дворец - 16 септември 2021

През юни Морисън посети Макрон в Париж и френският президент потвърди, че той лично следи сделката за подводниците. Само преди две седмици френските и австралийските министри на външните работи и отбраната проведоха първите си министерски консултации и австралийската страна въобще не изрази желание да напусне сделката, според гореспоменатите служители.

„И двете страни се ангажираха да задълбочат сътрудничеството в отбранителната индустрия и да подобрят своите възможности в региона. Министрите подчертаха значението на програмата "Бъдеща подводница“, се казва в съвместно изявление на 30 август.

Външните министри на Австралия, Франция и Индия трябваше да проведат тристранна среща в кулоарите на Общото събрание на ООН следващата седмица в Ню Йорк. Тази среща беше отменена като пряк отговор на решението на Австралия.

Източниците на "Политико" предвиждат отношенията с Австралия да се охладят в близко бъдеще, а Франция възнамерява да търси подходящо обезщетение.

„Ще разгледаме много внимателно договорните клаузи“, каза Парли в четвъртък. "Ние ще пазим нашите интереси и ще ги защитаваме."

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени