Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Украйна има за цел да произвежда достатъчно уран за нуждите на ядрената си енергетика

Ядрено гориво
Снимка: Алами/Ройтерс

Украйна, която е изправена пред липса на гориво за топлоелектрически централи и нарастващи цени на природния газа, има за цел да увеличи производството на уран, за да покрие напълно нуждите на ядрените си енергийни блокове след 2026 г., обяви в сряда правителството в Киев, предаде Ройтерс.

Съгласно национална програма, която правителството прие в сряда, Украйна ще инвестира 9,1 милиарда украински гривни (около 335 милиона долара) през следващите пет години за увеличаване на мощностите за добив и преработка на уран в центъра на страната.

Добивът в четири украински уранови находища ще възлезе през 2022 г. на 995 тона и трябва да нарасне до 1265 тона през 2026 година.

Правителството на предостави данни за производството на уран през 2021 г., но каза, че текущото производство отговаря на около 40% от нуждите на Украйна от ядрено гориво. Останалата част от ядреното гориво за страната идва от внос от Русия и САЩ.

Световната ядрена асоциация съобщи, че Украйна е произвела 800 тона уран през 2019 г. и 744 тона през 2020 г.

Украйна загуби по-голямата част от въглищните си мини след завземането на източните региони от сепаратисти след анексирането на Крим от Русия през 2014 г. Предвид скока на цените на природния газа, което прави производството на газ икономически неизгодно, страната внася въглища за своите топлоцентрали.

Четири украински атомни електроцентрали произвеждат малко над половината от електроенергията в страната, докато останалата част е от производството на въглища и природен газ (36%) и възобновяеми източници (13%) към октомври 2021 г., показват правителствени данни, цитирани от Ройтерс.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени