Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рязко забавяне на растеж на БВП в ЕС и еврозоната в края на 2021 г. заради новата Covid вълна

Европейският икономически растеж се забави рязко през последното тримесечие на 2021 г. в резултат на новата силна вълна на коронавирусната пандемия и въведените заради нея отново рестриктивни мерки в голяма част от държавите на стария континент, показват предварителни данни на Евростат.

Брутният вътрешен продукт в еврозоната се повиши през последното тримесечие на 2021 г. с едва 0,3% спрямо третото тримесечие, когато беше отчетен солиден растеж от 2,3 на сто. В рамките на целия Европейския съюз растежът на БВП се забави до 0,4% от 2,2% през предишното тримесечие.

Рязкото забавяне на икономическата експанзия в края на миналата година се дължеше най-вече на изненадваща силното свиване на БВП на Германия с 0,7% на тримесечна база, както и на спада на австрийския БВП с 2,2% и на този на Латвия с 0,1 на сто.

В същото време испанската икономика нарасна на тримесечна база с цели 2%, френската - с 0,7%, а тази на Италия - с 0,6 на сто.

Промяна на БВП на ЕС и еврозоната (спрямо предходното тримесечие)


Въпреки забавянето на европейската икономика през последното тримесечие, БВП на еврозоната нарасна през периода октомври - декември спрямо края на 2020 г. с 4,6%, а на целия ЕС - с 4,8%. Това представлява подобрение спрямо растежа на годишна база през третото тримесечие съответно с 3,9% и с 4,1%, но след силен скок съответно с 14,4% и с 13,8% през второто тримесечие на 2021 г. спрямо същия период година по-рано, когато беше и най-сериозната икономическа криза в резултат на коронаврусната пандемия.

Германският БВП нарасна през четвъртото тримесечие спрямо година по-рано с едва 1,4%, но италианската икономика скочи с 6,4%, френската - с 5,4% и испанската - с 5,2 на сто.

Промяна на БВП на ЕС и еврозоната (спрямо година по-рано)


Според предварителната оценка на Евростат икономиките на ЕС и в частност на еврозоната успяха да нараснат на сезонно и календарно изгладена база през цялата 2021 г. с 5,2%.

Редица икономистите очакват предизвикателно първо тримесечие на 2022 г. за стария континент поради разпространението на коронавирусния вариант Омикрон, което обаче да бъде последвано от силно възстановяване, започващо през пролетта.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна