Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руските банки са внесли 5 млрд. долара в брой през декември в случай на западни санкции

Руската рейтингова агенция ACRA изчислява, че банките в страната са внесли банкноти в чуждестранна валута на стойност 5 милиарда долара през декември, спрямо 2,65 милиарда долара година по-рано, като превантивна стъпка в случай на налагане на западни санкции, създаващи повишено търсене на чужда валута, съобщава Ройтерс.

Американските долари традиционно доминират в този внос, тъй като, наред с други валути, много руснаци обичат да държат долари като средство за хеджиране срещу всеки по-голям спад в стойността на рублата или повишаване на инфлацията, които могат да факт в резултат на налагане на чуждестранни санкции.

Валери Пивен, старши директор на ACRA, заяви пред Ройтерс, че изчисленията, базирани на технически доклади, които банките предоставят на руската централна банка всеки месец, показват, че те също така са внесли 2,1 милиарда долара в чуждестранни банкноти още през ноември 2021 г.

Съединените щати обмислят нови санкции срещу Русия, като предлагат да ограничат някои от най-големите руски банки да осъществяват трансакции в долари и да намалят способността им да обслужват задължения, деноминирани в долари, казаха източници на Ройтерс.

"Съотношението на валутните активи и пасиви, държани от банките, са регулирани от централната банка и в момента не предизвиква безпокойство. Увеличението на валутния внос е по-скоро свързано с възможен скок в търсенето на чуждестранни валути", отбеляза Пивен.

Руската централна банка отказа коментар на тази информация, но трябва да се има предвид, че банките в страната редовно внасят чуждестранна валута в брой, за да посрещнат търсенето от клиенти на долари или евро, необходими за пътуване в чужбина или в случай на непредвидени обстоятелства.

Въпреки засилените опасения от военен конфликт в Украйна, вносът на чуждестранна валута през декември 2021 г. все още е бил доста по-нисък от 18-те милиарда долара, внесени в Русия в края на 2014 г., когато рублата се намираше в "свободно падане" след анексирането на Крим от страна на Москва.

Около половината от общите чуждестранни банкови активи и пасиви на Русия, или съответно около $ 100 милиарда и $ 70 милиарда, се съхраняват в щатски долари, показват данните на централната банка. Това е спад от около 80% спрямо 2002 г. и 70% в началото на 2014 година.

Водещите руски банки Sberbank, VTB, VEB и Gazprombank, които бяха посочени в информация на Ройтерс по-рано в понеделник като възможни цели за доларови санкции от страна на Запада, не отговориха на искания за коментар.

Руското финансово министерство също не отговори на искане за коментар.

В подготовка за възможни санкции върху трансакции в долари, въведени за пръв път от официалните американски власти преди няколко години, водещите руски банки откриха кореспондентски сметки помежду си, което им позволи да движат долари в рамките на страната, при условие че поне един голям кредитор не бъде засегнат от евентуални санкции, твърдят източници на Ройтерс.

"Ние сме наясно, че Вашингтон непрекъснато работи по изготвянето на нови санкции“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери в понеделник, добавяйки, че е трудно да се направи по-нататъшен коментар.

Министерството на финансите на Русия заяви през миналата седмица, че ще гарантира, че всички банкови задължения, включително в чуждестранна валута, ще бъдат спазени, ако санкциите засегнат финансовия сектор, като същевременно заяви, че ще има временна нестабилност на пазара.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна