Ивелина Христова спечели шахматния турнир "Дамски гамбит"

Снимка: Личен архив

Ивелина Христова спечели златния медал при девойките на турнира по шахмат "Дамски гамбит".

Христова (ШК Шах ХХI, София) събра 6.0 точки в надпреварата, която се организира съвместно от пет софийски шахматни клуба.

Втора, на половин точка след нея, със сребърен медал остана състезателката на ЦСКА София Воробьова. Бронзът с 4,5 точки стана притежание също на състезателка от ЦСКА - Добринка Тодорова.

Всички млади шахматистки получиха парични и предметни награди, които им бяха връчени от евродепутата Петър Витанов.

Изключително оспорван бе и откритият турнир до 16 години "Купа София". Тук сили премериха 38 млади състезатели, представители на 12 шахматни клуба. Призовата тройка в генералното класиране бе определена по допълнителни показатели, тъй като шахматистите завършиха с равен брой точки след изиграните 6 кръга - по 5.

Светлен Иванов (ШК Чесбомб, Пловдив), който имаше пълен актив преди последния кръг, допусна загуба в него, но въпреки нея удържа първото място и стана първият носител на "Купа София". Негови подгласници са Симеон Трендафилов от ШК ЦСКА и Симеон Андреев от ШК Одесос, Варна, които се окичиха със сребърен и бронзов медал.

Сред най-малките, до 8 години, победител е Велислав Захариев от ШК ЕЛИТ (София), а при шахматистите до 10 години най-висок резултат показа Божидар Михайлов (ШК Пловдив). В групата до 12 години първи е Александър Атанасов (ШК Славия, София, при юношите до 14 години шампион е Кристиян Рангелов от ШК ЕЛИТ.

Купата при момичетата спечели Калина Гледачева от ШК ЦСКА.