В сряда съветът на икономическите съветници на германското правителство намали с повече от половина прогнозата си за растеж на най-голямата европейска икономика и отбеляза, че има "значителен" риск от рецесия в резултат на инвазията на Русия в Украйна и последвалите я западни санкции спрямо Москва, предаде Ройтерс.
Съветниците, чиито прогнози се използват от германското правителство при определянето на фискалната политика, намалиха прогнозата си за икономически растеж на Германия за 2022 г. до едва 1,8% от 4,6% предишна оценка, добавяйки, че немското икономическо производство няма да достигне нивото си от преди коронавирусната пандемия преди третото тримесечие на настоящата година.
През 2023 г. брутният вътрешен продукт на Германия би трябвало да нарасне с 3,6%, посочиха още четиримата икономически съветници.
"Не сме се опитали да изчислим точната вероятност от рецесия“, каза на пресконференция членът на съвета Волкер Виланд и добави: "Например, ние не знаем дали ще има замразяване на руските енергийни доставки или Западът вече не може да избегне налагането на енергийно ембарго на Москва. Но това са възможности. Така че рискът е значителен", каза още той.
Виланд добави, че за разлика от икономиката на САЩ, Германия все още не се е възстановила напълно от пандемията от Covid-19.
Правителствените икономически съветниците посочиха, че Германия е била на път за по-нататъшно икономическо възстановяване, преди обаче Русия да нахлуе в Украйна на 24 февруари.
"Руската агресивна война срещу Украйна сега драстично влоши икономическите условия“, се посочва в тяхното днешно изявление.
Те отбелязаха, че войната допълнително разруши веригите на доставки, които вече бяха обтегнати поради пандемията от Covid-19, а скокът на цените на природния газ и на суровия петрол навреди на компаниите и на частното потребление.
Те също така прогнозират, че инфлацията в Германия ще достигне 6,1% през 2022 г., преди да отслабен до 3,4% през следващата година.
Потенциална ескалация на конфликта в Украйна и допълнителни санкции могат да имат значително по-голямо въздействие върху германската и европейската икономика, предупредиха немските експерти.
"Трябва да променим курса и да използваме всички лостове, за да станем по-малко зависими от руските доставки на суровини", посочи Волкер Виланд пред агенция Ройтерс, добавяйки, че в тази връзка той подкрепя удължаването на живота на германските атомни електроцентрали.
Трите оставащи атомни електроцентрали в страната се планираше да бъдат затворени до края на годината и досега правителството категорично се противопоставяше на удължаването на техния живот като начин за намаляване на зависимостта си от руски газ.