Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джанет Йелън: Световната икономика ще бъде засегната от войната в Украйна

Европа е изложена на най-голям риск от рецесия при прекъсване на руските енергийни доставки

Джанет Йелън, финансов министър на САЩ
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Глобалният икономически растеж ще бъде засегнат от войната на Русия в Украйна, заяви в сряда министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън, отбелязвайки, че военната инвазия е повишил рязко цените на храните, енергията и някои метали, подхранвайки съществуващия инфлационен натиск.

"Вероятно това ще нанесе удар върху глобалния растеж“, посочи Йелън по време на събитие, организирано от мозъчния тръст на Атлантическия съвет. Тя добави, че "се тревожи повече за перспективите за рецесия" в Европа, тъй като старият континент е най-уязвим от прекъсвания в енергийните доставки от Русия.

Йелън отбеляза, че икономиката на САЩ е "много силна" по много показатели, но в същото време описа настоящата ситуация като "сложна", най-вече поради инфлацията.

Съединените щати имаха "много силна икономика и много силен пазар на труда", но също така бяха изправени пред "силен, силен натиск от повишение на заплатите, инфлацията и потенциал за по-нататъшен натиск във веригите на доставки поради въведените в Китай локдауни за овладяване на текущата коронавирусна вълна в азиатска държава".

Финансовият министър на САЩ също така предупреди за икономически и финансови последици за Китай и други страни, които поддържат връзки с Русия, ако се опитат да подкопаят широкия пакет от санкции, наложен от западните съюзници.

В изказванията си Йелън говори за ангажимента на Вашингтон да тласне Русия към "икономическа, финансова и стратегическа изолация", докато тя продължава атаките си срещу Украйна.

Тя визира Китай и други страни, които "заемат неутрална изчаквателна позиция, може би виждайки възможност да спечелят, като запазят отношенията си с Русия и запълнят празнотата, оставена от другите".

"Обединената коалиция от санкциониращи държави няма да бъде безразлична към действия, които подкопават санкциите, които въведохме“, каза Йелън на събитието, организирано от Атлантическия съвет, като отбеляза по-конкретно "специалните отношения" на Пекин с Москва.

"Китай не може да очаква глобалната общност да уважава неговите призиви към принципите на суверенитет и териториална цялост в бъдеще, ако той не зачита тези принципи сега, когато има значение“, предупреди тя. "Отношението на света към Китай и неговата готовност да приеме по-нататъшна икономическа интеграция може да бъдат повлияни от реакцията на Пекин към нашия призив за решителни действия срещу Русия", заключи тя.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна