Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спад на руското петролно производство със 7,5% досега през април

Производството на петрол в Русия продължава да се понижава и през април, намалявайки със 7,5% през първата половина на месеца спрямо март, съобщи в петък агенция Интерфакс, цитирайки източник, запознат с данните.

Добивът на петрол се намира под натиск на фона на западните санкции заради военната инвазия на Русия в Украйна.

Агенция Интерфакс също така съобщи, че добивът на руски нефт и газов кондензат е бил средно 1,392 милиона тона на ден през първите две седмици на април, което представлява спад със 7,45% (или 112 хил. тона) спрямо същия период през март.

През първите дни на април среднодневната продукция е намаляла с 4% спрямо март. След публикуването на тези данни вицепремиерът Александър Новак прогнозира, че до края на април производството на петрол в Руската федерация ще намалее с 4 до 5%.

Според източника на Интерфакс петролните компании са намалили производството с 8,6% до 1,084 хил. тона на ден, а операторите на т.нар. "Споразумения за споделяне на продукция"  - с 3%, до 43 хил. тона на ден. "Споразуменията за споделяне на продукция" или договорите за споделяне на продукция са общ вид договор, подписан между правителство и компания за извличане на ресурси, относно това каква част от ресурса, извлечен от всяка страна, ще получи.

Други ползватели на земните недра, сред които регистрира и производството на газов кондензат от "Газпром", също намалиха производството си с 3% до 245 000 тона на ден.

Съгласно условията на споразумението във формата "ОПЕК +", Русия може да произвежда петрол през април в размер на 10,436 милиона барела на ден, но през първата половина на април добивът е бил почти с 1,2 милиона барела дневно под разрешеното ниво.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени