Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стратегията за комуникация относно ваксинирането е в ход в цялата страна, заяви топ вирусологът

Проф. Радка Аргирова: Специалистите не бяха в центъра на системата дълго време през пандемията

До края на 2022 година ще имаме от новите лекарства за домашно лечение на Covid -19

Проф. Радка Аргирова
Снимка: Гергана Хрисчева

"Много ме притеснява това, че възрастните хора с хронични заболявания казват: "Аз имам високо кръвно, аз имам сърдечно заболяване и затова не мога да се ваксинирам... Точно за тези хора с хронични заболявания са предназначени най-вече ваксините. Ако ние имахме едно добро ваксинационно покритие, което е много слабо за момента, нямаше да имаме и толкова много и разнообразни случаи на постиковид явления", каза за БНР проф. Радка Аргирова след дискусия и обучение на тема - „COVID 19 – предизвикателството остава“.

Проф. Аригорова е член на Националния експертен борд по вирусология към Българския лекарски съюз, председател на Българското дружество по медицинска вирусология, съветник на българския премиер за мерките за коронавируса в страната.

Проф. Радка Аргирова

"Сега е един много добър период, в който вирусът не циркулира и хората, и ако хората са вече убедени, могат спокойно да се възползват от възможността да се ваксинират.  Вече имаме и действащ Национален план за борба с пандемията, имаме действаща информационна кампания на Министерство на здавеопазването за ваксините, имам фейсбук страница на МЗ по темата с цялата информация, която вълнува хората, има вече и Справочник на БЛС с възможност да попълниш тест, за да разереш коя ваксина е подходяща за теб.

Справочникът е съставен от екип от лекари по личното настояване на министър - председателят Кирил Петков. В него са взети предвид всякакъв вид заболявания и оплаквания на пациентите, подават се също и данни като възраст и тегло на човека, наследственост, заболявания. Калкулатор изчислява може или не може лицето да бъде ваксинирано и с коя от четирите разрешени до момента в ЕС ваксини.

Справочникът е в момента препоръчителен от МЗ, но се надяваме в скоро време да стане и задължителен за ползване", поясни още за БНР проф. Аргирова. Тя заяви още:

"Личните лекари трябва посъветват и възрастните си пациенти, неваксинирани, които сега изкраха тежък Омикрон, да изчакат три месеца и те също да се ваксинират.

Снимката е илюстративна              Снимка:ВМА

В момента обикаляме страната, за да запознаваме личните лекари през Стратегията за комуникация на риска, която също е готова и която също работи. Тя не беше приета на МС, но пък беше одобрена на ниво МЗ. Тя беше изработена с помощта на СЗО - България, колеги от Великобритания, с редица неправителствени организации. Така с помоща на психолози и психиатри вече бяхме в София област и в Северозападна България, за да обучим джипитата как да подхождат към пациентите относно ваксинационния процес.

"Ключовото е как да контактуваме с пациентите, които не вярват. Искаме да убедим не антиваксърите, а колебаещите се", обясни проф. Аргирова.

Следващите срещи след няколко дни са в Североизточна България. Защото най-големият срам при нас е колко е висока смъртността от Covid- 19.

Проф. Аргирова посочи, че макар вече да няма възможност общопрактикуващите лекари да издават направление за PCR - тест, няма опасност да бъдат пропуснати болни пациенти с коронавирус.

"Те трябва да си направят бърз антигенен тест и да се установи дали за заразени, защото иначе рискуваме да бъдат заразени и други хора. Освен това и след подписването на Анекса към НРД всички клинични пътеки са увеличени с около 25 на сто и болните с постоковид симптоми ще бъдат лекувани по съоветните КП.

Пациентите бяха в центъра на системата през пандемията. Но специалистите не бяха - тоест - дълго време взеха превес хора, които не са специалисти. И това е много лошо, макар да не беше само у нас.

"Защото когато питаш специалистите, може да ти се наложи да вземеш и решения, които като политик да са в твой ущърб, но пък да са в полза на пациентите. Това у нас беше пренебрегнато, мога да бъда категорична в това отношение. Сега посоката е далеч по-добре зададена", допълни проф. Радка Аргирова.


"Очакваме до края на тази година в аптечната мрежа у нас също да има от най-новите медикаменти срещу Covid - 19, които ги има в съседните държави и които са ефикасни и за новите мутации. Това ще са медикаменти за домашно перорално лечение на Covid.

Забавянето е заради това, че има предшестващи правителства и договори, които трябва да се спазят. Но нещата сега са доста по- ясни, координирани и много по-предвидими", обобщи проф. Аргирова.

"При една нова вълна, която със сигурност ще дойде, макар и не толкова голяма, системата вече знае какво я чака и знае как да постъпи, има и опита и знанието. Медиците извършиха подвиг досега, не знам дали хората го разбраха или не...

Проф. Аригорова разказа и за дългият COVID с неговите разнообразни клинични прояви, които се появяват седмици след излекуването. Това са проблеми на сърдечно -съдовата и дихателната система. Най-новите обаче са проблеми със зрението след прекарана инфекция, също и паметови и когнитивни нарушения, но и инсулти при млади хора, без такава симптоматика, но прекарали Covid- 19, което е плашещо, изтъкна проф. Радка Аргирова.


Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени