Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ОПЕК очаква по-слаб растеж на световната икономика и на петролното търсене през 2022 г.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) ревизира надолу оценките си за растежа на световната икономика и на глобалното потребление на петрол.

В майския си доклад ОПЕК очаква глобалното търсене на петрол през 2022 г. да нарасне с 310 хил. барела на ден по-малко от оценката през миналия месец, достигайки повишение от 3,36 млн. барела на ден.

Прогнозата отчита "потенциалните понижения на световния БВП, растящата инфлация, конфликта Русия-Украйна, както и възраждането на варианта на коронавируса Омикрон в Китай и неговото въздействие върху глобалното търсене на петрол", посочи петролният картел.

ОПЕК очаква световното търсене на петрол да бъде средно 100,3 милиона барела на ден, което е намаление с 200 хил. барела дневно в сравнение с доклада през април.

Междувременно растежът на доставките на петрол извън ОПЕК за 2022 г. беше ревизиран надолу с 200 хил. барела на ден до повишение с 2,4 млн. барела дневно, достигайки средногодишно ниво от 65,97 милиона барела на ден.

ОПЕК ревизира надолу с 360 хил. барела на ден и прогнозите си за петролното производство в Русия през 2022 г., оценката за доставките от Съединените щати като цяло остават непроменени на ниво от 1,29 млн. барела дневно.


Организацията на страните износителки на петрол ревизирала надолу и прогнозата си за световния икономически растеж за 2022 г. с 0,4 процентни пункта до 3,5% в сравнение с оценката за миналия месец от 3,9%.

Тази ревизия се дължи основно на глобалното въздействие на настоящата геополитическа ситуация в Източна Европа (войната в Украйна) и коронавирусната пандемия.

Според новата ревизия, нарастващите нива на дълга в големите икономики и нарастващите лихвени проценти, които са довели до увеличаване на доходността на облигациите, могат да доведат до по-трудно рефинансиране н задълженията.

"Потенциалът за повишаване на настоящата икономическа прогноза е доста ограничен. Въпреки това, такъв потенциал може да дойде от намиране на решение на ситуацията между Русия и Украйна, от фискални стимули, където е възможно, и от затихваща Covid пандемия, в комбинация със силно нарастване на активността в сектора на услугите“, заключи ОПЕК в доклада си през май.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени