Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За втора поредна година в България се провежда акселераторска програма за еко-иновации със 100,000 евро финансиране

ClimAccelerator Black Sea, консорциум Румъния-България, финансиран от EIT Climate-KIC на Европейския съюз, набира идеи за справяне с климатичните промени до края на септември

Снимка: ClimAccelerator Black Sea

ClimAccelerator Black Sea e регионална програма за ускоряване и финансиране на еко-иновации, която допринася за екологичната устойчивост и намаляването на емисиите въглероден диоксид в атмосферата. Финансира се от публично-частното иновационно партньорство EIT Climate-KIC на Европейския съюз. 

В България проектът се реализира от Innovation Starter Accelerator, като част от консорциум Румъния-България, с водещ партньор Impact Hub Bucharest. 

Акселераторът за стартиращи идеи в борбата с климатичните промени е подходящ за екипи, които имат амбиция да развият бизнес моделите си в областта на кръговата икономика и да работят в посока имплементация на стратегията за Европейския Зелен пакт.

Изменението на климата и влошаването на състоянието на околната среда са заплаха за самото съществуване на Европа и света. За да преодолеем тези предизвикателства, Европейският Зелен пакт допринася за превръщането на ЕС в модерна, ресурсно ефективна и конкурентоспособна икономика, при което се стреми:

  • към 2050 г. да няма нетни емисии на парникови газове
  • икономическият растеж ще бъде отделен от използването на природни ресурси
  • нито един човек или регион в ЕС да не бъде изоставен

Първото издание на проекта ClimAccelerator Black Sea в България се проведе през 2021 година и подкрепи 14 стартъп компании. Кои бяха те може да видите тук.

През 2022 година ще бъдат подкрепени също 14 дружества:

  • 8 стартиращи идеи във фаза „идея“ с грант от 5,000 евро. Екипите ще преминат през двумесечна интензивна обучителна акселераторска програма, по време на която ще имат възможност да адаптират своите идеи и правилно да изберат своите първи клиенти, партньори и ниши за развитие. 
  • 3 компании във фаза “идея” ще имат възможност да получат обучение и грантово финансиране в размер на 20,000 евро за развитие на идеята си. 
  • 3 зелени компании във “валидация” ще получат и менторска подкрепа за търсене на финансиране и срещи с инвеститори за фаза „ускорен растеж“.
Стартиращите компании с еко-идеи могат да кандидатстват в програмата за първите два етапа Фаза 1 и Фаза 2 (начален етап и валидация) до 17-ти август, а за Фаза 3 (ускорен растеж) до края на месец септември: ТУК

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна