В този епизод на подкаста „В центъра на системата“ ще говорим отново по темата дали трябва лекарствата, които не се покриват от здравната каса, но са по лекарско предписание, да се получават само с електронни рецепти. Тази идея е неколкократно разнищвана и в други епизоди на подкаста:
Или тук
От разговора ще научите:
🔴 Какво е становището на БЛС до момента за вида на рецептите за лекарства по лекарско предписание, но които заплащаме от джоба си
🔴 Бави ли се обслуждането на клиентите при цялостната електронизация
Гости в епизода са:
🔴 Д-р Николай Брънзалов - заместник - председател на Българския лекарски съюз
🔴 Пенка Георгиева - председател на пациентски организации "Заедно с теб"
🔴 Калина Михайлова - адвокат по медицинско право
🔴 Мария Димова - фармацевт, член на Регионална фармацевтична колегия - София
БЛС продължава да стои зад тезата, че за белите рецепти трябва да има избор - по преценка на лекаря да се изписват и в електронен вид, и на хартия. Това не означава, че съсловието е против дигитализацията, отчете д-р Николай Брънзалов. По думите му такова решение е много рязък завой по отношение на достъпа на пациентите до лекарства.
Според Пенка Георгиева, председател на пациентските организации "Заедно с теб" трябва да се въведе хибриден модел при използването на белите рецепти. Тя поясни защо това е само в полза на пациентите и техните близки. Такъв е и европейският модел, подчерта Георгиева. По думите й регионалните колегии на БФС от Пловдив, Балгоевград, Шумен са изпратили становища против въвеждането на електронните бели рецепти.
Мария Димова, член на Регионалната фармацевтична колегия - София - столична, казва, че подкрепя становището на БЛС. В лично качество не като член на РФК- София, Димова счита, че системата не е готова белите рецепти да са само електронни. И изрази притеснение, че и към момента няма стабилна интернет връзка за цялата страна, а пациентите имат равни права навсякъде. Димова счита, че всяко намерение следва да се привежда в действие едва, когато са осигурени условия да получаване на услугата, така както е законово регламентирана.
Достъп до тази услуга трябва да има всеки български здравно-осигурен гражданин, от неосигурените, които са посетили лекар и имат изписана прецепта, от неосигурените, прегледани от Спешната помощ с лист за предписание, от чуждестранните граждани с постоянен или временен статут.
Още един акцент посочи Мария Димова - защо зелените и жълтите рецепти ще останат на хартия? Защо чужденците да имат право да им се изпълнява хартиена рецепта, а българските граждани - не?
Всички епизоди на подкаста ще намерите в: