"Като представител на Българския лекарски съюз считам, че решението на Министерството на здравеопазването - общопрактикуващите лекари да имат право да дават на пациента изследване за бърз антигенен тест за Covid-19, заплащан от бюджета на НЗОК, е най-правилната стъпка в момента. Това е и нашето желание. Чакаме да мине общественото обсъждане на проекта на Наредба за допълнение на Наредба № 9 от 2019 г и това да стане факт", това коментира за БНР д-р Николай Брънзалов, заместник- председател на БЛС.
Доц. Любомир Киров: Личните лекари да могат да предписват бързи антигенни тестове за Covid-19
Като общопрактикуващ лекар искам да мога, когато при мен дойде пациент с видими симптоми на Covid-19 да го пратя да се тества, а той да не ми откаже, защото тестът е за негова сметка.
Този пациент следва да се тества с антигенен тест, но в сертифицирана лаборатория и данните от неговото изследване да влязат в Единния информационен портал.
Само с регистриране на случаите на всички заболели в момента с варианта Омикрон пандемията ще може да се управлява на базата на реалната статистика", изтъкна д-р Брънзалов. По думите му хората се тесват в момента в къщи и нямат задължение да оповестят за резултата от теста си.
"А за да се променят мерките, тъй като не сме в извънредна обстановка, трябва да имаме точната статистика, както беше преди", каза още той.
Д-р Брънзалов коментира също, че паника не бива да се всява, защото вариантът Омикрон протича леко, като това важи особено при вакснираните и преболедувалите пациенти. Той апелира тези, които са с хронични заболявания, в рисковите групи и в напреднала възраст да си поставят втората бустерна доза.
"Болничната система не е натоварена с болни с Covid-19. Да, при личните лекари има наплив, но пак казвам - заболяването протича доста по-леко. Има майки с деца, които са положители и те се притесняват и веднага искат да ги хоспитализират, но и те не бива да се плашат толкова много", каза още д-р Брънзалов за БНР.
С оглед на опазване на общественото здраве от Пациентски организации "Заедно с теб" в позиция до медиите настояват PCR и антигенните тестове да бъдат върнати към личните лекари и да бъдат безплатни за пациентите по определени критерии.
Да припомним, че проблемът с навременното диагностициране и лечение на Covid-19 както за пациенти, така и за лекари възникна след отпадане на противоепидемичните мерки на 01.04.2022 г. и доведе до прехвърляне издаването на безплатни PCR тестове от личните лекари към платени от специалистите-пулмолози.
За БНР Пенка Георгиева заяви, че предвид ниския брой пулмолози, работещи в доболничната помощ и големият брой пациенти с постковид синдром, които търсят пулмологична помощ и с нарастващия брой регистрирани с положителни тестове, вече ще се затрудни изключително много дейността на пулмолозите, поемайки и пациенти с остри респираторни инфекции, които трябва да бъдат прегледани в кабинетите (по Закона за здравето), и при необходимост от PCR тест, да бъде предоставен на пациента.
"Предвид, регулярните посещения на кабинетите на пулмолозите от диспансеризирани пациенти с ХОББ и астма и други диагностични случаи, считаме, че се създават условия за смесване на потоците, което е недопустимо в условията на засилваща се епидемична обстановка.
Разбираме проблема на държавата, а именно че много граждани си правят PCR тестове за туризъм извън страната през летните месеци, но това има решение и в другите страни отдавна се прави. Нека безплатните PCR и антигенни тестове да важат само за териоторията на Р България за изписване на нужното лечение.
Тъй като за целта са необходими нормативни промени, настояваме ръководството в оставка на Министерство на здравеопазването да не бездейства, а да се погрижи за здравето на нацията в спешен порядък", пишат още от "Заедно с теб".
2987 са новите случаи на коронавирус, починалите са 12