Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейските правителства харчат 280 млрд. евро за смекчаване на енергийната криза

Снимка: Алами/Ройтерс

Европейските правителства са отпуснали около 280 милиарда евро финансиране за смекчаване на въздействието на енергийната криза върху домакинствата и бизнеса, съобщава агенция Блумбърг, цитирайки анализ на базирания в Брюксел мозъчен тръст Bruegel.

Изчисленото от Bruegel финансиране, измерва новите разпределения на средства от септември и покрива всичко - от субсидиране на тарифи за малкия бизнес в Гърция до директни плащания към потребителите в Белгия. Част от средства все още не са изразходвани.

"Енергийните цени ще останат високи през зимата и правителствата трябва да работят с предположението за най-лошия сценарий, че тези средства няма да изчезнат дори след това“, каза Джовани Сгаравати, анализатор в Bruegel и добави: "Правителствата трябва да се съсредоточат върху намаляване на търсенето на енергия, където това е възможно".

Цените на едро на енергията скочиха с повече от 10 пъти спрямо средната сезонна стойност през последните пет години, тъй като Русия намалява потоците на природен газ към Европа. Това удари икономическото производство на целия континент, като тежката индустрия се намира под натиск. Потребителите са изправени пред криза на разходите за живот, като, например, сметките на домакинствата в Обединеното кралство се очаква да се утроят.

Ударът за правителствата идва, тъй като растящата инфлация понижава жизнения стандарт. Инфлацията в Обединеното кралство може да надхвърли 18% през януари за първи път от половин век поради рязко покачващите се цени на енергията, прогнозира по-рано тази седмица Citigroup.

"Европейските политици отговориха на скока на енергийните разходи най-вече с широкообхватни мерки за потискане на цените, включително субсидии, намаляване на данъците и контрол на цените", написаха по-рано през август експертите на МВФ Оля Челасун, Дора Якова и Иън Пери, като казаха, че мерките забавят необходимата настройка за пестене на енергия. "Тези мерки поддържат глобалното търсене на енергия и цените по-високи, отколкото биха били иначе".

Заделени средства в страните от ЕС за смекчаване на енергийната криза (в млрд. евро и като % от БВП)


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени