Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цената на тока в Германия падна наполовина само за последните три дни

Снимка: Алами/Ройтерс

Референтната цена на електроенергията в Европа спадна с повече от 50% за последните три дни от рекордно високите нива с оглед на индикации за предприемане на съгласувани усилия в рамките на ЕС за облекчаване на влошаващата се енергийна криза, съобщава Блумбърг.

Германските фючърси за електричество за година напред се сринаха с цели 54% от пика в понеделник над 1000 евро за мегаватчас, тъй като Европейският съюз обмисля различни мерки за намеса на пазара, за да смекчи огромните енергийни разходи, парализиращи икономиките в целия единен блок. Покачващите се цени наложиха съкращения на промишленото производство - от това на стомана до производството на торове, като все още има малко признаци за скорошно облекчаване на енергийната криза.

"Очакваната намеса на ЕС на пазара за ограничаване на цените се тълкува като фактор за намаляване на пазарните енергийни цени, въпреки че все още има много несигурност около това какви инициативи ще предприеме ЕС и как ще изглеждат те в детайли“, коментираха анализатори от Energi Danmark, цитирани от агенция Блумбърг.

Германският договор за година напред на енергийната борса EEX падна в четвъртък до 486 евро за MWh, след като в началото на седмица удари рекорден връх над 1000 евро. Въпреки това понижение текущата цена все още е около 10 пъти над сезонно-осреднената за последното десетилетие.

Графика на договорите за тока в Германия за година напред (в евро за мегаватчас)


Всички погледи са насочени към Европейския съюз за възможна намеса на пазара на енергия. Такава намеса би могла да включват някаква форма на таван на цените или данък върху прекомерните печалби на компаниите, произвеждащи електроенергия, коментира Мехтилд Вьорсдьорфер, старши енергиен служител в Европейската комисия.

По-рано тази седмица германският канцлер Олаф Шолц пък посочи: "В миналото имаше много скептичен дебат дали наистина има смисъл да се променя дизайна на пазара на енергия. Този ​​скептицизъм обаче изчезна и всички се присъединиха. Натискът е толкова голям, че съм наистина уверен, че може да се случи бързо".


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени