Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иран критикува US санкции заради кибератаката в Албания

Насер Канани - говорител на външното министерство на Иран
Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

Иран остро осъди в събота решението на САЩ да наложи санкции на неговото министерство на разузнаването, обвинено за голяма кибератака срещу Албания, която е съюзничка в НАТО, предаде АФП.

Албания прекрати в сряда дипломатическите отношения с Иран, когото обвини за атаката на 15 юли, която се опитала, но не успяла да парализира публичните услуги, достъпа до данни и правителствени комуникационни системи.

А в петък САЩ наложиха санкции на министерството на разузнаването на Иран и неговия ръководител Есмаил Хатиб,, като казаха, че атаката "пренебрегва нормите на отговорно мирновременно поведение в киберпространството".

Говорителят на иранското външно министерство Насер Канани заяви днес, че "външното министерство остро осъжда действията на американското финансово министерство , което за пореден път налага санкции на министерството на разузнаването на Ислямската република.

"Незабавната подкрепа от Америка за неверните обвинения на албанското правителство показва, че автор на този сценарий не е то, а правителството на САЩ", посочи той в изявление.

Говорителят обвини още САЩ, че "дават цялостна подкрепа на терористична секта", визирайки опозиционното движение "Муджахидин и Халк", членове на което са приети от Албания.

През 2013 г. Албания се съгласи да приеме членове на движението от Ирак по искане на САЩ и ООН, като през годините хиляди се заселиха в страната.

"Муджахидин и Халк" подкрепи аятолах Рухола Хомейни по време на революцията през 1979 г., с която бе отстранен шахът на Иран, но бързо изпадна в немилост при новите ислямски власти и започна кампания за свалянето на режима. Движението взе страната на Ирак при Саддам Хюсеин по време войната между Иран и Ирак в периода 1980-1888 г.

След като Албания скъса дипломатическите отношения с Иран, екипът по кибернетична сигурност на "Майкрософт" обяви в блога си, че иранската кибероперация срещу Албания е била комбинация от техники за цифров шпионаж, изтриване на данни чрез вирус и опериране с информация онлайн. Целта на хакерите, според експертите на корпорацията, вероятно е била да породи притеснение сред албански правителствени представители.

Нападението през юли временно блокира правителствените сайтове и други обществени услуги в Албания.

По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени