Европейската централна банка трябва да повиши лихвените проценти до положителна територия, взимайки предвид инфлацията и въпреки рисковете от рецесия, заяви в четвъртък шефът на централната банка на Белгия и члена на ЕЦБ Пиер Вунш за бизнес телевизия CNBC.
Септемврийското увеличение на референтната лихва по депозитите на ЕЦБ от 0,00% до 0,75% означава, че лихвите все още са отрицателни в реално изражение, посочи управителят на Националната банка на Белгия. Т.нар. "реални" лихвени проценти са коригирани спрямо инфлацията, която достигна в еврозоната през септември рекордните 10% и се очаква да бъде средно 8,1% за отминаващата година.
"Честно казано въз основа на нашия основен сценарий, който сега е повече или по-малко "техническа рецесия" в Европа, мисля, че ще трябва да отидем наистина на положителна територия по отношение на лихвите", каза Вунш.
Кога точно трябва да се случи това или какъв ще бъде процентът все още не е ясно, тъй като ще зависи от влиянието на забавянето на икономиката върху инфлацията и как се изчислява реалният лихвен процент, посочи той и добави, че основният лихвен процент на ЕЦБ "най-вероятно" ще трябва да бъде над 2% до края на годината.
"Твърдяхме, че това, което се случва в Европа, е различно от това в Обединеното кралство и в САЩ, но през последните шест месеца основната посока, която поехме, не беше толкова различна. Така че аз предполагам, че лихвата на ЕЦБ ще бъде над 2% и няма да се изненадам, ако трябва да отидем до лихва от над 3% в даден момент", каза Вунш по време на годишните срещи на Международния валутен фонд и Групата на Световната банка през 2022 г. във Вашингтон, окръг Колумбия.
ЕЦБ повиши лихвите от -0,5% до 0,00% на заседанието си през юли, което беше първото й повишение от 11 години, след като поддържаше лихвите на отрицателна територия от 2014 г. На заседанието през септември пък лихвата беше повишена със 75 базисни пункта до 0,75%.
Икономиката на еврозоната отбеляза ръст през второто тримесечие, като в същото време безработицата е рекордно ниска, но много анализатори очакват рецесия, като се имат предвид ограниченията в доставките на енергия, нарастващите лихви и високата инфлация.
Федералният резерв на САЩ, изправен пред собствените си проблеми да балансира между високата инфлация и потенциална рецесия, повиши лихвения си процент по федералните фондове до диапазона от 3,0% - 3,25%, най-високото ниво от началото 2008 г., като се очаква вдигането на лихвите да продължи и занапред.
Английската централна банка също извърши серия от повишения на лихвените проценти и нейният главен икономист заяви кв сряда, че е необходимо "значително" по-нататъшно повишение на заседанието на 3=ти ноември. В момента АЦБ се опитва да се справи с огромната нестабилност на пазарите в Обединеното кралство чрез програма за спешно изкупуване на облигации като реакция на противоречивия т.нар. "мини бюджет" на новото правителство на Лиз Тръс.
Говорейки също пред CNBC, управителят на Австрийската централна банка Роберт Холцман каза, че увеличението на лихвите от ЕЦБ със 75 базисни пункта през септември е било очаквано от пазарите и в момента очакванията са, че следващият ход ще бъде подобен на заседание на 27 октомври.