Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Британският премиер Лиз Тръс прави отстъпки, но смята, че нейната политика е правилна

Лиз Тръс, британски премиер
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Британският министър на финансите Куази Куартенг бе уволнен след като стана ясно, че премиерът Лиз Тръс е готова да се откаже от някои части от техния спорен фискален план, който породи хаос по финансовите пазари. На специален брифинг премиерът оповести, че правителството се отказва от плановете да не увеличава корпоративния данък и че новият министър на финансите е Джеръми Хънт.

Куази Куартенг прекрати посещението си във Вашингтон, където бе с мисия да убеди Международния валутен фонд, че всичко е под контрол. Спекулациите бяха, че той се прибира по-рано, за да оповести заедно с Тръс нов завой в политиката под натиск на недоволните депутати от тяхната Консервативна партия. Уволнението на Куартенг обаче прозвуча изненадващо, макар и да не се изключваше подобно развитие.

Въпреки сътресенията Лиз Тръс и днес заяви, че тя е готова да следва докрай мисията си за икономически растеж, но това налага промяна:

"Трябва да действаме сега, за да дадем гаранции на пазарите за нашата фискална дисциплина. Ето защо реших да запазя увеличаването на корпоративния данък, планирано от предишното правителство. Това ще носи по 18 милиарда паунда годишно".

Това означава, че от април корпоративният данък ще бъде увеличен от 19 на 25%.

Лиз Тръс посочи, че новият финансов министър Джеръми Хънт споделя нейните възгледи за икономическия растеж. Журналистите обаче припомнят, че той участва в надпреварата през лятото за лидер на партията на торите и премиер на страната, като отпадна рано, но след това подкрепи Риши Сунак.

След изявлението на Тръс последваха въпроси към премиера, но всички те биеха в една посока: Защо тя смята, че трябва да остане на поста след като с най-близкия й политически съюзник Куази Куартенг заедно отстояваха мини-бюджета и продължава да смята, че следва правилната линия. Въпрос, на който Тръс не успя да отговори убедително, изтъквайки единствено, че целта й е да въдвори икономическа стабилност и трябва да действа решително.

Видимо разочарована, че не й се задават въпроси от друг характер, Лиз Тръс благодари на присъстващите и напусна залата.

Лидерът на лейбъристите Киър Стармър коментира, че уволнението на Куартенг не е премахнало нанесените щети.

След брифинга на Тръс паундът отбеляза понижение спрямо щатския долар на финансовите пазари.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени