Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петролът и природният газ продължават да поевтиняват

3
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Петролните фючърси и европейските газови фючърси продължава да поевтиняват за втора поредна сесия на търговия с оглед на прогнозите за по-високи температури в Европа и влошаващите се глобални икономически перспективи.

Декемврийските фючърси на нидерландския газов хъб TTF поевтиняват през късната следобедна европейска търговия с 5% към 108 евро за мегаватчас, задълбочавайки спада с 8% в сряда, тъй като метеорологичните прогнози сочат за по-високи от обичайните температури на стария континент, сигнализирайки, че началото на активния отоплителния сезон в региона може да бъде отложен за по-късно.

По-топло време се очаква в Скандинавия, докато над температури над нормалните се очакват през следващата седмица за югозападна Европа, се казва в доклад на компания за космически технологии -  Maxar Technologies.

Търговците следят отблизо метеорологичните тенденции, тъй като газовите хранилища в Европа са почти пълни, което трябва да служи като буфер за студените зимни месеци. Мекото време и силните потоци на втечнен природен газ облекчиха опасенията за доставките през последните седмици, но запасите могат бързо да бъдат изчерпани, ако внезапно застудяване увеличи търсенето.

Няколко анализатори прогнозират, че Европа ще може да премине през първата си зима с ограничени руски доставки, ако времето остане меко. Но нестабилността остава и цените на газа все още са повече от три пъти над средните за последните пет години. Експерти и редица европейски власти продължават да призовават населението да пести енергия.

"Намираме се в по-добра ситуация, но това не означава, че трябва да се отпуснем", каза в четвъртък Катрин Макгрегър, главен изпълнителен директор на Engie, по време на икономически форум на Блумбърг в Сингапур. "По отношение на цените може да се очаква продължителна нестабилност", добави тя.

Междувременно Европейският съюз продължава разговорите за начини за ограничаване на скоковете в цените на газа преди срещата на енергийните министри следващата седмица. Точните параметри за задействане на т. нар. "пазарен коригиращ механизъм" при търговията на нидерландския газов хъб TTF ще бъдат фиксирани предварително, за да се избегнат дългите процедури за вземане на решения, според документ на Европейската комисия, споделен с държавите членки във вторник.

Към 16,30 часа българско време декемврийските TTF газови фючърси се понижават с близо 5% към 108 евро за мегаватчас, като по-рано през деня дори удариха часово дъно от 102,30 евро.

Графика на декемврийските газови TTF фючърси (в евро за мегаватчас)


В същото време петролът също поевтинява за втори пореден ден на търговия, тъй като перспективите за отслабване на търсенето заради опасенията от глобална рецесия отново заеха централно място. Инвеститорите се притесняват от мрачните икономически перспективи, като голямата банка JPMorgan прогнозира, че САЩ ще навлязат в "мека" рецесия през следващата година поради бързото покачване на лихвите.

Китай пък продължава да се бори с нарастващите случаи на Covid, които влошават перспективите за търсенето от страна на най-големия вносител на суров петрол в света.

Цените на петрола също така се понижиха с оглед на известното отслабване на геополитическото напрежение относно падналата ракета на полска територия, след като НАТО изглежда не счита, че тя е руска, разсейвайки по този начин страховете от ескалиране на военния конфликт в Украйна и към останалата част на Европа. От страна на доставките потоците през нефтопровода "'Дружба", който пренася руски петрол за Унгария, бяха възобновени в сряда след кратко прекъсване на доставките.

Все пак търговците остават предпазливи по отношение на перспективите за петролните доставки, тъй като Европейският съюз се подготвя да забрани морските потоци на руски суров петрол от декември, докато ОПЕК се очаква да поддържа ограничени доставки на важната енергийна суровина.

Към 16.30 часа българско време януарските фючърси на петрол Брент поевтиняват с 1% към и малко под 92 долара за барел, като по-рано през деня дори удари триседмично дъно около 91 долара за барел, докато декемврийските фючърси на американския лек суров петрол се понижават с 1,8% към 84 долара за барел за пръв път от 25-и октомври насам.

Графиката на фючърсите на петрол Брент (в долари за барел)



По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени