Роналдо стана първият с голове на пет световни първенства

Кристиано Роналдо

Европейският шампион от 2016 г. Португалия стартира световното първенство по футбол в Катар с победа с 3:2 над Гана в среща от група Н. След нулево първо полувреме, португалският отбор показа някои от най-добрите си страни и вкара три попадения. Но удивителна наивност в защитата им позволи на Гана да вкара два гола реално от единствените си прилични възможности в срещата.

Кристиано Роналдо даде тон за фиестата с точно изпълнена дузпа, която сам си спечели. Голямата новина за Роналдо е, че той вкарва гол на пето Световно първенство и става номер 1 по този показател в историята на футбола. Преди днешния мач той делеше върха с "Краля на футбола" Пеле, германската икона Уве Зеелер, Мирослав Клозе и Лионел Меси с голове на четири Мондиала.

Жоао Феликс и Рафаел Леао вкараха другите два гола. Но победата едва не им избяга заради грешка на вратаря Диого Коща в 10-ата минута на добавеното време.

Португалците започнаха по-добре, а първата голова възможност се откри пред Кристиано Роналдо. Това стана в 10-ата минута след грешка при изнасянето на топката от Мохамед Кудус, който сбърка паса. Бернардо Силва намери перфектно Роналдо, който си пое топката малко дълго и вратарят Ати-Зиги излезе напред и да улови. Малко по-късно той можеше да бъде малко по-прецизен с глава след центриране от корнер от ляво. В 30-ата минута попадение на Роналдо беше отменено заради негов фаул в атака, след като съдията от САЩ прецени, че звездата на „мореплавателите“ е действал некоректно срещу Джику.

В края на първата част ганайците излязоха от собствената си половина и опитаха не особено опасни атаки, стигайки до два ъглови удара. Защитата пред вратаря Диого Коща обаче не позволи да се случи нещо застрашително.

Второто полувреме започна малко по-активно, като чак 10 минути след началото имаше приличен удар. Той беше на Мохамед Кудус от 20-ина метра по диагонала, след като Гана отне топката и направи контраатака. Топката обаче мина край страничната греда на вратата, пазена от Диого Коща.

Почти през цялото времетраене до този момент португалците владееха топката около 70 процента и отново отнеха в 63-ата минута. Жоао Фелих пресече, подаде на Кристиано Роналдо, който на скорост в влезе в наказателното поле, но беше съборен от централния защитник на ганайците Мохамед Салису. Съдията Исмаил Илфат от САЩ беше близо до ситуацията и без да се бави посочи дузпа. Ганайският отбор протестира бурно, призоваха реферът да прегледа всичко с помощта на видео-системата за съдийска помощ (ВАР). Илфат обаче беше безкомпромисен. Роналдо се разписа с безпощаден удар над плонжа на вратаря Лоурънс Ати-Зиги, вкарвайки гол на пето световно първенство.

Гана обаче заигра по-смело, увеличи пресата и в 72-ата минута изравни резултата чрез капитана-ветеран Андре Айю. Данило Перейра загуби топката на десния фланг, а съотборниците му не реагираха достатъчно бързо. Мохамед Кудус напредна от дясно и центрира по голлинията за Айю, който изпревари Рафаел Герейро и от 3 метра изравни.

Радостта на Гана обаче продължи точно 6 минути, защото в 78-ата минута Жоао Феликс отново изведе своите напред. Голямата работа за гола обаче свърши Бруно Фернандеш, който видя перфектно стартиращия Феликс. Защитникът Абдул Баба Рахман от Гана опита да го стигне, но нямаше как, а и излезлият да го пресрещне вратар Ати-Зиги нямаше шанс да го спре.

Само след още три минути Рафаел Леао увеличи преднината на своите с трети гол. Отново Бруно Фернандеш подаде паса за третото красиво попадение за Португалия, но основната работа свърши Жоао Феликс, който отне топката при опита на ганайците да атакуват атака.

Но Гана не се предаде и върна отново едно попадение, този пък чрез резервата Букари, който прати топката с глава във вратата след центриране на Баба Рахман от ляво.

Късното попадение на ганайците им даде криле и те опитаха няколко добри атаки, но и Португалия не стоеше само в защита и също пропусна положения чрез Рафаел Леао и Бруно Фернандеш.

А в самия край на добавеното време, в неговата 10-а минута, невероятна грешка на вратаря Диого Коща едва не им коства победата. Той беше уловил топката и я пусна пред себе си, за да я изрита. Но явно беше забравил, че зад него e Иняки Уилямс, който бутна топката, но защитниците на Португалия внимаваха и успяха да го блокират. Нападателят на Атлетик (Билбао) обаче стреля много слабо и топката беше спряна пред голлинията.

Португалия – Гана  3:2 (0:0)

Голмайстори: 1:0 Кристиано Роналдо 65-дузпа, 1:1 Андре Айю 73, 2:1 Жоао Феликс 78, 3:1 Рафаел Леао 80, 3:2 Осман Букари 89

Жълти картони: Данило Перейра, Бруно Фернандеш (Португалия), Иняки Уилямс, Мохамед Кудус, Андре Айю, Алиду Сейду (Гана)

Главен съдия: Исмаил Илфат (САЩ)

Стадион "974" (Доха): 42 622 зрители

Състави:

Португалия: Диого Коща, Рафаел Герейро, Рубен Диаш, Данило Перейра, Жоао Кансело, Отавио Монтейро (56 – Уилям Карвальо), Бруно Фернандеш, Бернардо Силва (88 – Жоао Палиня), Рубен Невеш (77 – Рафаел Леао), Жоао Феликс (88 – Жоао Марио), Кристиано Роналдо (88 – Гонсало Рамос)

Гана: Лоурънс Ати-Зиги, Александър Джику (90+1 – Даниел Кофи-Киере), Абдул Баба Рахман, Даниел Амарти, Мохамед Салису, Алиду Сейду (66 – Тарик Лампти), Томас Парти, Андре Айю (77 – Джордан Айю), Иняки Уилямс, Салис Абдул Самед (90+1 – Антоан Семеньо), Мохамед Кудус (77 – Осман Букари)

По публикацията работи: Антони Йорданов