Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ започват да купуват петрол, за да попълнят стратегическите си резерви

Едно от четирите хранилища в САЩ за стратегическия петролен резерв
Снимка: energy.gov

Министерството на енергетиката на Съединените щати заяви в петък, че ще започне да купува петрол за държавния стратегически петролен резерв (SPR), тъй като трябва да го попълни след рекордно освобождаване на петрол от резерва по-рано тази година.

Министерството на енергетиката отбеляза, че ще придобие петрол "на по-ниска цена от средната цена от 96 долара за барел, на която беше продаден“, и добави, че засега планира да закупи до 3 милиона барела суров петрол.

"Договорите ще бъдат възложени на успешните оференти не по-късно от петък, 13 януари 2023 г., като доставките до обекта Big Hill SPR в Бомонт, Тексас ще се случат през февруари 2023 г.“, подчертаха от отдела.

Big Hill е федерално контролирано място за подземно съхранение на петрол, едно от четирите в програмата за стратегически петролен резерв на правителството на САЩ.

По-рано тази година президентът на САЩ Джо Байдън реши да освободи 180 милиона барела петрол от стратегическия резерв, за да адресира глобалните проблеми с доставките на фона на войната в Украйна.

Междувременно петролът поевтинява солидно за втора поредна сесия на търговия заради опасения относно евентуален спад в търсенето в резултат на рецесия, особено сред развитите икономики.

Глобалната индустриална активност остава слаба, особено в САЩ и Европа, като в същото време затягането на финансовите условия (повишаването на лихвите) подкопава икономическата активност и същевременно представлява значителен риск за перспективите за търсенето на черното злато.

Фючърсите на петрол Брент се понижават към края на петъчната търговия с 2,76% обратно под 79 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол WTI - с 2,81% малко под 74 долара за барел. Въпреки поевтиняването, петролните фючърси все още поскъпват в рамките на отминаващата седмица с 4% на фона на наличието на известен оптимизъм за възстановяване на потреблението на важното гориво в Китай заради облекчаването на Covid мерките и заради ограничени глобални доставки.

Графика на петрол Брент (в долари за барел)


По-рано тази седмица Международната агенция по енергетика (МАЕ) представи донякъде възходяща перспектива за петролните пазарите през следващата година, цитирайки повторното отваряне на китайската икономика като ключови двигател за растежа и търсенето. От страна на предлагането, "ОПЕК +" реши през миналия уикенд да се придържа към съществуващата си политика за намаляване на добива на петрол с 2 милиона барела на ден от ноември 2022 г. до края на 2023 г. Спирането на ключовият нефтопровод между Канада и САЩ - Keystone само засили крайно несигурните перспективи за доставките.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна