Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очаква се спад на цените на жилищата в Европа през 2023 г.

Снимка: Алами/Ройтерс

Цените на жилищата в Европа се очаква да спаднат през 2023 г. без изгледи за значително възстановяване през следващите три години, тъй като пазарът страда от нарастващите лихви по ипотечните кредити, прогнозира рейтинговата агенция S&P Global, предаде "Файненшъл таймс".

Рейтинговата агенция понижи прогнозата си за растеж на цените на жилищата и сега очаква повечето европейски страни да отчетат понижение на цените тази година, като нивата варират от спад с 0,5% във Франция до спад с 4,4% в Португалия.

Очаква се цените на жилищата в Германия да паднат с 2% през 2023 г., докато Обединеното кралство се очаква да регистрира по-голям спад от 3,5 на сто.

"Прогнозираме спад на цените на жилищата в повечето европейски страни през 2023 г. и през 2024 г. за други от страните, като се очаква понижението да е с малко, но без да има изгледи за силно възстановяване през 2025 г.", каза Силвен Бройър, главен икономист за EMEA в S&P Global Ratings.

Лихвите по ипотечните кредити се повишиха в цяла Европа след нарастването на лихвените проценти на централните банки, тъй като те се борят с много високата инфлация. В резултат цените на жилищата и инвестициите вероятно ще пострадат.

Силвен Бройър каза, че ще отнеме време, докато пазарните цени и инвестициите се приспособят към по-високите лихвени проценти и в зависимост от тяхната ипотечна структура, за някои страни може да отнеме повече време, отколкото за други.

"Такава низходяща корекция може да продължи до 10 тримесечия и обикновено е два пъти по-изразена, отколкото след режим на ниска лихвена ставка", каза още Бройър.

По-рано тази седмица официалната европейска статистика показа, че цените на жилищата са паднали между второто и третото тримесечие на 2022 г. в много европейски страни, включително Германия, Дания и Швеция.

Бройър обаче посочи, че цените на жилищата "няма да се сринат", защото ще продължават да се поддържат от ограниченото предлагане, силния пазар на труда и високите нива на благосъстояние на домакинствата.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени