Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Давос: Рестартирането на китайската икономика подхранва оптимизма за глобален растеж

Световен икономически форум в Давос
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Отварянето на Китай след отмяната на строгите пандемични ограничения може да стимулира глобалния растеж над очакванията и да помогне за избягване на по-всеобхватна рецесия, дори когато някои от най-големите икономики в света се борят да преодолеят спада, посочиха висши финансови представители по време на Световния икономически форум в Давос, предаде Ройтерс.

Китай премахна много от най-изтощителните ограничения, след като внезапно се отказа от стриктната си политика за "нулева Covid", подхранвайки надеждите, че втората по големина икономика в света може да възроди глобалния растеж, въпреки че Съединените щати, еврозоната и Великобритания "флиртуват" с рецесия през текущите тримесечия.

"Повторното отваряне на Китай трябва да бъде основното събитие и ще бъде ключов двигател за растеж", каза на форума в Давос Лора Ем Ча, председател на борсите и клиринга на Хонконг. "Азия е мястото, където фактор за растежа ще бъде не само Китай, но също така Индия и Индонезия. Всички те са нововъзникващи и много силни икономики", добави тя.

Нейните коментари бяха повторени от други, които виждат Китай като ключ към глобалното възстановяване.

"Има натрупани спестявания, има натрупано търсене, така че смятаме, че Китай ще отбележи много силен растеж, особено когато по-късно през годината“, посочи Дъглас Питърсън, президент и главен изпълнителен директор на S&P Global по време на панелна дискусия на форума в Давос.

Питърсън каза, че все още очаква "много лека" рецесия в Съединените щати, Европа и Великобритания, но нетният растеж за цялата година все още ще бъде положителен.

"Силните пазари на труда не са в съответствие с това, което виждаме при рецесия, а пазарите на труда са силни почти навсякъде по света", добави той.

Председателят на банката Credit Suisse Аксел Леман пък каза, че дори се надява Съединените щати да избегнат рецесия, но той също заложи на Китай. "Сега прогнозите за растеж на Китай са 4,5%. Аз лично не бих се изненадал, когато това бъде надвишено“, каза той.

Икономическият растеж на Китай през 2022 г. спадна до едва 3%, едно от най-лошите му нива от почти половин век, тъй като четвъртото тримесечие на отминалата година беше силно засегнато от строгите ограничения, свързани с Covid-19, както и от спада на пазара на имоти.

Подхранвайки известен оптимизъм за еврозоната, която е една от най-слабите икономики тази година поради прекомерната си зависимост от руския газ, членът на ЕЦБ Мариу Сентену пък отбеляза, че рецесията не е предрешена.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна