Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Путин: Руската икономика е в по-добра форма от очакваното

Руският президент Владимир Путин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руският президент Владимир Путин заяви във вторник, че икономиката на страна се представя по-добре от прогнозите на повечето експерти, предаде Ройтерс.

Той посочи, че брутният вътрешен продукт (БВП) на Русия е спаднал с 2,1% през първите 11 месеца на 2022 г. и се очаква да спадне с 2,5% за цялата година. Централната банка на Русия прогнозираше свиване на икономиката с 3% през 2022 г.

"Реалната динамика се оказа по-добра от много експертни прогнози. Според Министерството на икономическото развитие, БВП на Русия през януари-ноември 2022 г. е намалял, но само с 2,1%", каза Путин и добави: "Някои експерти у нас, да не говорим за чуждестранни, прогнозираха спад от 10-15 и дори 20%. За годината като цяло се очаква да падне с 2,5%".

Путин все пак отбеляза, че Русия разбира икономическите рискове, пред които е изправена през 2023 г., след като премина през "изключително трудна" 2022 г.

Путин настоя, че Русия е успяла да издържи "доста успешно" на "финансовите, бюджетните, структурните и логистични" трудности, с които се е сблъскала през 2022 г. "Ние разбираме какво се случва и какви трудности ще имаме. И разбира се, ако проумеем това, тогава трябва да преминем през това много по-ефективно", подчерта той.

Путин, който говореше на среща с висши служители, включително министъра на финансите Антон Силуанов и шефа на централната банка Елвира Набиулина, каза, че растежът на реалните заплати трябва да бъде стимулиран.

Президентът също така каза, че "въпреки санкционния натиск" руският добив на петрол възлиза на около 535 милиона тона през 2022 г., нараствайки с 2% на годишна база. Той добави, че поради значителния ръст на цените на природния газ през 2022 г. руските производители на синьото гориво са увеличили вноските си в бюджета на страната с 10%.

Войната в Украйна и последвалите западни санкции преобърнаха някои сектори от икономиката на Русия, изключвайки най-големите й банки от финансовата мрежа SWIFT, ограничавайки достъпа на страната до технологии и ограничавайки способността й да изнася петрол и газ.

Докато правителството и централната банка на Русия признаха за трудности, Москва твърди, че икономиката й е устойчива и че санкциите са се оказали бумеранг срещу Запада, като са увеличили инфлацията и цените на енергията, напомня Ройтерс.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени