Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

8 мандата и една битка, тази за гласовете на избирателите. Кой кой е във Велико Търново?

Великотърновският избирателен район запази осемте си мандата за предстоящите извънредни парламентарни избори на 2 април, но на избирателите все повече не им се ходи на избори през последните две години.

И докато на 4 април 2021 година, в условията на тежка пандемия, в областта до урните отидоха 101 558 избиратели, на последните извънредни парламентарни избори на 2 октомври миналата година, с отпуснати противоепидемични мерки, вота си дадоха с близо 27 хиляди избиратели по-малко и избирателната активност от 48,7% се срина до 35,9 на сто, явявайки се най-ниска за последните четири парламентарни избора. 

За вътрешнопартийните интриги, за състоянието на политическите формации в област Велико Търново и готовността им за пети път да правят избори за две години, репортажът е на кореспондента ни Здравка Маслянкова. 

За две години избори БСП във Великотърновска област изживя най-големия си електорален срив. На 4 април социалистите в региона бяха подкрепени от близо 21 500 избиратели (21 432-а избиратели), бяха втора политическа сила с два мандата, но за година и половина с един и същ водач младият юрист Явор Божанков от гражданската квота, резултатът на БСП се срина над два пъти (до 9714 гласа) и е с един депутат. В партийната организация казват, че са си направили анализа и очакват по-добър резултат на 2 април, особено след изключването на Явор Божанков от парламентарната група на БСП, коментира областният председател на партията Мариана Бояджиева:


„Във вътрешнопартиен план аз мисля, че това ще донесе позитиви. Не случайно в предишните избори, в които той е бил водач, ние сме настоявали пред националното ръководство той да участва в листата, но да не бъде водач, защото повечето от общинските партийни организации желаеха водачът на листата да бъде социалист. След решението на парламентарната група за неговото изключване имаше положителни отзиви от общинските партийни организации“. 

В коя листа ще е доскорошният любимец на Корнелия Нинова е една от политическите интриги във Великотърновска област. Най-вероятно ще е в някоя от софийските листи на обединението между „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, но не и във Великотърновско. Това неофициално признава и самият Явор Божанков, но е категоричен, че няма да се кандидатира като независим:


„Нямам представа нито как ще функционира обединението, нито как ще се разпределят вътре в него мандатите и аз понеже не мога да кажа дали въобще ще участвам в изборите, на този първи, най-важен въпрос, не мога да отговоря към момента, а какво остава за конкретен въпрос как точно ще участвам“.

Явор Божанков не е тема за „Демократична България“ във Великотърновска област, категоричен е социологът и кмет на Долна Оряховица Йордан Байчев, областен председател на ДСБ:

„Пред „Демократична България“ – Велико Търново, този въпрос не стои категорично. Дори не се стига до коментиране на такава възможност“. 


Въпросителните върху великотърновските листи са много, особено кой ще е водачът на БСП. Областната организация е от силно опозиционните на Корнелия Нинова. В последните четири избора нито веднъж местното предложение за състав на листата не беше одобрено от Националния съвет на партията. Тази седмица започват събранията за номинациите, а последната дума е на централата, казва областният лидер на БСП Мариана Бояджиева: „Но ще настояваме и ще отстояваме това, което ние смятаме за важно“.

Бояджиева отрече да са водени разговори със служебния министър на спорта Весела Лечева да се върне и да стане водач на великотърновската листа на БСП, както и да се преговаря с ректора на Великотърновския университет като лявоориентиран човек и като гражданска квота да поведе листата: „Не, не са водени такива разговори“. 

Коалиция „ГЕРБ-СДС“ в област Велико Търново също мина през метаморфози на последните четири вота и загуби подкрепа от близо 5500 гласа (5432 гласа), но запази двата си мандата. Неизменният водач е външният за региона бивш здравен министър от последното правителство на Бойко Борисов – проф. Костадин Ангелов. Очакванията за 2 април са същите. 

Тук интригата е за второто депутатско място. Надпреварата за преференциите е между гражданската квота Димитър Николов - издателят на бившата медийна група на Делян Пеевски, близък до убития скандален бизнесмен Петър Христов и до покойния втори в ДПС Камен Костадинов, и бившия състезател по мотокрос, занимаващ се с рекламен бизнес и общински съветник Георги Недев, близък до областния координатор на ГЕРБ, кмета на Велико Търново Даниел Панов. 


На въпроса защо е по-добрият мажоритарен кандидат Георги Недев заяви: „Интригата, ако така го наричаме, всъщност не съществува. Това е едно състезание, аз така го приемам. Двамата се борим за голям брой хора, които да гласуват за нас. В това състезание от цялата работа печели цялата партия, за да вдигнем нашия резултат“.

Четири пъти Димитър Николов печели състезанието с преференциите и става депутат, а на същия въпрос – защо е по-добрият мажоритарен кандидат, отговори: „Винаги съм се стремил да бъда близо до своите избиратели и в постоянна връзка, да мога да им помагам в решаването на различни въпроси. Мисля че и това е смисъла на гражданските квоти, които се включват в партийните листи, имено хора, които могат да имат добавена стойност. Мен ме радва, че съм показал такова постоянство, което ме мотивира да поема ангажимент, евентуално и на тези предсрочни парламентарни избори“.


Поредната интрига е как „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ ще си разпределят местата във великотърновската листа при общо явяване. „Продължаваме промяната“ нямат структури и въпреки че при двете си явявания на избори в региона загубиха 5992 гласа, имат двама депутати – архитект Йордан Терзийски и нотариус Милен Матеев. От партията категорично отказват коментар, но техни членове признават, че ще са непреклонни да запазят точно тези двама кандидати един до друг и за новата обединена листа. В нея със сигурност ще попадне бившият областен управител и заместник-председател на ДСБ адвокат Людмила Илиева. Тя влезе в последния парламент като водач на „Демократична България“. На предишния вот, когато листата поведе Христо Иванов и поде кампанията „Нито глас за Пеевски“, коалицията остана без мандат от Велико Търново. 

„Време е да спрем с тясно партийните сметки“, заяви областният председател на ДСБ Йордан Байчев:

„Време е за по-мащабно действие, за обединение, защото политиката не е аритметика. Тук аз не мисля, че има опасност, поне в област Велико Търново, от сблъсък на личностни проблеми. Не очаквам и няма да допуснем да се достигне до конфликт при редене на листите“, настоя той. 

На последните четири вота ДПС два пъти беше с листа, повеждана от местната млада надежда Мастън Мастънов. След това начело застана Делян Пеевски, а след него Йордан Цонев. Очакванията са той отново да стане депутат от Великотърновско. За година и половина партията повиши резултата си с 642 гласа, достигайки подкрепа от 7084-има избиратели, като посвети последната си кампания на починалия Камен Костадинов, който беше „сивият“ кардинал в областта.

„Възраждане“ се явява на изборита тук само с външен водач. След отказа на Елена Гунчева, на нейно място влезе младата шахматистка Цвета Галунова като непартиен кандидат. За изборите на 2 октомври миналата година, по покана на Явор Божанков, Галунова беше в листата на БСП и остана извън парламента. Водач и депутат от „Възраждане“ от региона тогава стана варненецът Станислав Стоянов, а партията удвои резултата си. На въпрос на БНР какво направи за Великотърновския регион като депутат, той отговори:


„Не мисля, че има нещо, което в този парламент да касае конкретно Търново, което да е свършено и да е специфично с търновски момент“.

Коалиция „Български възход“ не излъчи депутат от региона и няма структури по места.

А освен да си наредят листите, партиите ще трябва да намерят хора за секционните комисии, за да не се стига до рекордните над 20 % смени от последния вот, и да мотивират избирателите си да гласуват, което е най-трудно за изпълнение. 

По публикацията работи: Златко Желев

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна