Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Щетите от земетресението в Турция се оценяват на над 20 млрд. долара

Снимка: БГНЕС

Щетите от смъртоносните земетресения в Турция през миналата седмица вероятно ще надхвърлят 20 милиарда долара, изчисли във вторник компанията за моделиране на риска Verisk, цитиран от Ройтерс.

Само малка част от щетите - вероятно за над 1 милиард долара - са покрити от застраховка, посочиха от Verisk.

Сумите идват в допълнение към огромните загуби на животи от бедствието, като броят на жертвите вече нарасна към вторник до 31 974.

Земетресенията са сравнително чести в Турция и въпреки разпоредбите за изграждане на защита срещу земетресения, резултатите са "смесени", посочи още Verisk.

Конструкциите, отговарящи на строителните норми, "са се представили сравнително добре, докато много други са претърпели значителни щети и срутване по време на земетресения", съобщават от компанията.

Турска бизнес група пък оцени щетите от най-силното земетресение в Турция от почти век остави на около 84,1 милиарда долара, докато държавен служител посочи сума от над 50 милиарда долара, напомня Ройтерс.

Доклад, публикуван през уикенда от Конфедерацията на турското предприемачество и бизнес, определи цената на щетите на стойност 84,1 милиарда долара - 70,8 милиарда долара за ремонт на хиляди домове, 10,4 милиарда долара от загуба на национален доход и 2,9 милиарда долара от загуба на работни дни.


В него се посочва, че основните разходи ще бъдат за възстановяването на жилищата, преносните линии и инфраструктурата и посрещането на краткосрочните, средносрочните и дългосрочните нужди от подслон на стотиците хиляди, останали без дом.

Около 13,4 милиона души живеят в 10-те провинции, засегнати от земетресението, или 15% от населението на Турция, които произвежда близо 10% от БВП.

Въздействието на земетресението върху брутния вътрешен продукт е малко вероятно да бъде толкова изразено, колкото след земетресението през 1999 г. в северозападна Турция, което удари индустриалния център, каза изпълнителният директор на МВФ Махмуд Мохиелдин в кулоарите на Арабския фискален форум в неделя.

Той добави, че след първоначалното въздействие през следващите няколко месеца, инвестициите на публичния и в частния сектор относно възстановяването могат да стимулират растежа на БВП в бъдеще.

Въпреки това икономисти и официални лица изчислиха, че земетресението ще намали икономическия растеж на Турция с два процентни пункта тази година.

Правителството прогнозира растеж от 5% през 2022 г. и от 5,5% през 2023 г., но това стана преди земетресението.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна