Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдив с депутат повече в НС, но с нелеки партийни битки и уморени избиратели

В Пловдив, на предишните предсрочни парламентарни избори разликата между водещата коалиция ГЕРБ-СДС и „Продължаваме Промяната“ беше незначителна – едва 342 гласа. Пределно ясно е, че случилото се за предстоящия вот обединение ПП-ДБ, може да обърне тази подредба. Затова и битката на терена за първото място в града на тепетата ще е ожесточена. Доказателство за това е, че скоро лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов прибегна до безпрецедентна акция в стил „аварийно спасяване“ и поиска оставката на кмета Здравко Димитров. И макар на пръв поглед целта да е ясна – местните избори наесен, множеството натрупали се проблеми в града безспорно ще рефлектират в оценката на избирателите и за парламентарния вот. Достатъчно е да споменем казуса с Международния панаир, който от Общинския съвет се пренесе в 48-то НС.  

Какво се случва в предизборната пловдивска лаборатория ще чуем от Кремена Данева:

А беше време, когато политическите каузи увличаха масово, когато не бяха само една шепа хора, както сега, тези, които се втурваха да отстояват заедно с припознатите от тях политически субекти своята истина за развиваща се, модерна и просперираща държава, които гневно излизаха на улицата и се изправяха срещу проядените от лъжи и голи обещания модели, срещу управленската немощ, обримчена в задкулисни и корупционни схеми. Това време се разтопи в умората от поредицата избори. Появи се нов хоризонт – на безверието!

  

На фона на преобладаващото разочарование какви амбиции демонстрират основните политически играчи и какви цели си поставят на пловдивска територия?

На последните три парламентарни вота коалицията ГЕРБ-СДС събра подкрепата на малко под 30 000 гласа, или почти наполовина под  резултатите, постигани в годините назад. Че има притеснения в ГЕРБ дали няма да се задълбочи свиването на поддръжниците, ярко демонстрира лидерът на партията Бойко Борисов като поиска оставката на кмета Здравко Димитров. Конкретният повод беше създалото се напрежение около изграждането на стадионите на клубовете „Ботев“ и „Локомотив“.

Оттегляйки се от партията, но не и от кметския пост Здравко Димитров припомни, че още от самото начало парите за стадионите не са били достатъчни и че всъщност по този и по много други въпроси не е срещал подкрепа от общинските съветници от ГЕРБ, които действали, по думите му, под давлението на градския лидер и бивш кмет на Пловдив Иван Тотев. Дали и как този конфликт ще рефлектира върху нагласите на избирателите  още на вота на 2 април, предстои да разберем.

Съревнованието за победа на пловдивска територия с коалицията ПП-ДБ определено ще изиграе основна роля и в подредбата на кандидат депутатската листа на ГЕРБ-СДС, традиционно оглавявана от самия Борисов, който този път даже направи заявка, че ще бъде видян в следващия парламент.

Още се реди и листата на скоро обединените „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“. На предишните избори, когато листите бяха две, водачи в Пловдив бяха Никола Минчев и Христо Иванов, а излъчените от града депутати в 48-мия парламент съответно – трима и един.

„Целта е, разбира се, заедно да получим повече мандати от механичния сбор 4“, посочи Никола Минчев.

В полето на БСП: Това, което предизборно се случи на последния конгрес на партията, всъщност в Пловдив стана преди доста време, когато Корнелия Нинова се зае с отстраняването на Георги Гергов от лидерската позиция на местно ниво. Разнобоят в редиците на социалистите в крайна сметка сведе подкрепата на пловдивчани за партията до около 9 хиляди и 500 гласа на изборите през октомври. По всичко личи, че тази тенденция ще продължи, особено след като миналата седмица гръмко напуснаха общинските съветници от "Автентична лява БСП" и още 109 редови членове, подчертавайки, че последният конгрес е унищожил партийната демокрация, а според председателя на групата в местния парламент Николай Радев, Корнелия Нинова и обкръжението й са трансформирали партията.


И от този продължаващ разнобой, който ще се ожесточава още повече с наближаването на местните избори, поглед към „Възраждане“ и заявеното от там за вота на 2 април. Партията, която със сигурност е отнела и част от левия електорат, постигна трето място в Пловдив на предходните избори. Водач на кандидат депутатската листа пак ще е Ангел Георгиев.

Не може да се прогнозира каква електорална подкрепа ще успее да мобилизира ДПС, което по принцип постига по-добри резултати в областта. На изборите през октомври гласувалите за движението бяха двойно повече, отколкото на предходните, а листата сега отново се очаква да оглави Танер Али. Дали този път ще успее да премине 4%-ната бариера в Пловдив е трудно предвидимо и за „Български възход“, чийто лидер Стефан Янев беше водач на листата в града, но избра да влезе в 48-мото НС от Софийския 24 многомандатен избирателен район и така пловдивският представител на партията беше Лилия Недева.

Стартът на предизборната кампания предстои за пети път в рамките на две години. Борбата на политическите играчи в Пловдив е за 12 мандата в парламента, вместо досегашните 11.

По публикацията работи: Златко Желев
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна