Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

305 номинации за Нобеловата награда за мир

Общо 305 номинации са подадени за тазгодишната Нобелова награда за мир, съобщиха от Нобеловия институт в сряда, като останаха мълчаливи за имената в списъка.Номинациите - по-малко от рекордните 376, регистрирани през 2016 г. - включват 212 лица и 93 организации, съобщи базираният в Осло институт на уебсайта си, цитиран от АФП.

В съответствие с Нобеловия статут самоличността на кандидатите се пази в тайна в продължение на 50 години.

Но онези, които имат право да номинират – включително бивши лауреати, законодатели и министри от всяка страна по света, както и някои университетски преподаватели – са свободни да разкрият името на лицето или организацията, които са предложили.

Както и миналата година, повечето от публично оповестените досега имена са замесени в продължаващия почти година конфликт в Украйна или противници на руския президент Владимир Путин. Сред тях са украинският президент Володимир Зеленски, неговият турски колега Реджеп Тайип Ердоган, шефът на НАТО Йенс Столтенберг и украинска група, работеща за създаване на международен трибунал за военни престъпления.

Други, за които е известно, че са номинирани, са опонентите на Путин в затвора - антикорупционният активист Алексей Навални, който беше жертва на нападение с отравяне, журналистът и политически активист Владимир Кара-Мурза и продемократичното младежко движение "Весна".

Смята се също, че в списъка тази година са климатичните активистки Грета Тунберг от Швеция и Ванеса Накате от Уганда, иранската активистка на жените Масих Алинеджад и нейното движение против хиджаба My Stealthy Freedom, както и Армията на спасението.

Смята се, че са номинирани китайски и хонконгски продемократични активисти (Чоу Ханг-тунг, Пенг Лифа, групата Уйгурски трибунал), както и посланикът на Мианмар в ООН Кяу Мо Тун – уволнен от хунтата, но все още в своя позиция -- и коалицията срещу хунтата NUCC и Маги Гобран, която помага на бедните в бедните квартали на Кайро.

Миналата година Нобеловата награда за мир беше споделена между руската правозащитна група "Мемориал", украинския Център за граждански свободи (CCL) и лишения от свобода беларуски правозащитник Алес Бяляцки, трио, представляващо трите нации в центъра на войната в Украйна.

По публикацията работи: Георги Даскалов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени