Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София ще има четирима депутати в плюс. Кой и как ще се пребори за тях на вота?

Снимка: Колаж: БГНЕС

Гласуването в столицата винаги е предизвиквало интерес, тъй като по правило не съвпада с резултатите в страната и често задава политическите тенденции занапред. За предсрочните парламентарни избори на 2 април различните формации тръгват с различни амбиции – да увеличат подкрепата си, да възвърнат загубени позиции, или пак да отвоюват нови. 25-и Многомандатен избирателен район вече няма да е арена на лидерска битка, тъй като едва трима лидери ще се кандидатират оттам – ГЕРБ, БСП и "Възраждане". За очакванията на избирателите и партийните битки седмица преди официалния старт на предизборната кампания – репортаж на Мария Филева:

Както навсякъде в страната, и в София не всички, имащи право на глас, са решили дали да гласуват. По официални данни в столицата живее близо 20% от населението в страната. Към 15 декември 22 г. – 1 386 779 души имат постоянен адрес в София, а с приходящите да работят, броят им набъбва. Логично, разделението е голямо - част от столичани споделят тревогите на хората в страната, други живеят със самочувствието, че задават тенденциите в обществото. Проблемите са много, а очакванията не са големи.

Точно сега обаче политиците са се захванали със себе си, редейки листите. 

На тези избори София ще излъчи с четирима народни представители повече – 46 вместо досегашните 42. 23 МИР получава 3-ма повече, 24 МИР – един, в 25-и и София област няма промяна. 

Най-амбицирани да вземат повече гласове и съответно депутатски мандати на предсрочния вот са от новата коалиция "Продължаваме Промяната" – "Демократична България". И двете формации имат основания – на предишните избори през октомври, макар да загубиха от ГЕРБ като общ резултат, в София ПП бяха първи. ДБ пък влиза в тази коалиция с имиджа на градска десница – над една трета или 34,4 % от избирателите им живеят в столицата. Логично амбициите са големи, затова и местата в софийските листи са много желани. Битка има и за челната позиция в 24 МИР - между съпредседателите на ДБ Атанас Атанасов и Христо Иванов. Загубилият този двубой ще отиде в София област, където се разрази истински скандал. Експертът по горите Александър Дунчев обвини в задкулисие и предателство своите партийни ръководители заради отнетото му водачество за сметка на ДБ.

Сред привлечените хора с каузи е рапърът Ицо Хазарта – депутатът Христо, който ще води в доскоро смятания за терен за лидерски битки 25 МИР, и цели формации с каузи с местно значение - Борис Боневата партия "Спаси София" и още една "Екипът на София", на които ще се разчита в столицата с поглед към местния вот наесен.

На миналите избори обаче в трите градски района ГЕРБ спечели само в 25 МИР, тъкмо с Борисов начело. За сметка на това победи ПП с двойно по-висок резултат – 34 срещу 16% в София област. Поне видимо, в ГЕРБ няма търкания и доказателство са запазените водачества - самият Борисов, лидерът на СДС Румен Христов – в 23 МИР. Тома Биков, който отново ще води в 24 МИР, напомни, че при все спецификите си резултатът и в София зависи от цялостното представяне.

В битката за София се намесва още един играч. На вота през октомври м.г. "Възраждане" проби в 25 МИР, където измести от третото място ДБ. Изпревари ги и в София област. Това е причина лидерът на партията Костадин Костадинов отново да е кандидат за депутат в столицата и да - запази и водачите в другите райони – Николай Дренчев, Петър Петров.

Разчитайки и на тягата от успоредното събиране на подписи за референдум срещу еврото. С обещание да организира референдум – срещу джендър идеологията, БСП се надява да преодолее срива на предишния вот, в който успя да класира само водачите на листите си в София. Сега отново същите са начело – Христо Проданов, Георги Свиленски и Корнелия Нинова, която е сред малцината партийни лидери в доскоро знаковия 25-и. 

"Български възход" не виждат специфики в софийския вот - Георги Самандов е изпратен за водач в доскоро лидерския 25 МИР, в 23-и е лидерът Стефан Янев, а в 24-и – заместничката му Виолета Комитова.

Единствените партии, чиито лидери няма да водят в София, са ДПС и ИТН. Въпреки че както всеки път ще предложат пълна листа, от ДПС не очакват повторение на пробива отпреди десетилетие със софийски депутати. Не така стои въпросът с ИТН, които искат да се върнат в парламента и разчитат на референдум за това. Под знамето на президентската република начело на софийските листи, заедно с по още една в друг район, са поставени доверени лица на лидера Слави Трифонов. Ивайло Вълчев ще води в 23 МИР, Филип Станев – в 25-и, търси се още един сценарист за 24-и. 

Кандидат-депутати ще се намерят, винаги се намират, но проблемът е да убедят избирателите да гласуват за тях. А софиянци са особено взискателни.

По публикацията работи: Златко Желев

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени