В столицата на Доминиканската република - Санто Доминго, приключи XXVIII Иберо-американска среща на върха, в която участваха 19 страни от Латинска Америка, плюс Испания, Португалия и Андора. На нея присъстваха кралят на Испания Фелипе VI, премиерът Педро Санчес, външния министър Хосе Мануел Албарес, правителствените и държавните ръководители на латиноамериканските държави, както и върховния представител на ЕС за външна политика и сигурност Жозеф Борел. Одобрени бяха четири ключови споразумения в областта на околната среда, финансите, храните и цифровото право.
Първата Иберо-американска среща на върха лице в лице след пандемията от Covid-19 успя да постигне "конкретни резултати за подобряване на живота по осезаем начин“ , каза новоизбраният ръководител на Иберо-американския генерален секретариат и бивш министър на външните работи на Чили Андрес Аламанд.
Според него новото финансово споразумение ще осигури по-бърз достъп до международни кредити на страните от Латинска Америка и ще им помогне в борбата с бедността, глада, климатичните промени и неравенството. Одобрен бе и регионален план за продоволствена сигурност в тази част от света, в която гладът засяга повече от 250 милиона латиноамериканци.
Хартата за околната среда ще осигури съвместен отговор на последиците от глобалното затопляне, които в този регион се усещат най-много при суши, топене на ледници, пожари и наводнения, наред с други природни бедствия. Защита на свободите и правата на гражданите се очаква чрез споразумението за цифровото право.
При закриването Жозеф Борел нарече тази година "ключова" за отношенията между Европейския съюз и Латинска Америка както заради тази среща, така и заради следващата през юли в Брюксел. Той припомни, че европейците са основните инвеститори в Латинска Америка след като са вложили повече средства, отколкото в Русия, Китай, Индия и Япония взети заедно.
От своя страна кралят на Испания Фелипе VI призова за "единство" в Латинска Америка, намеквайки за разделението ѝ по отношение на войната в Украйна. Той обеща подкрепа по време на испанското председателство на ЕС през втората половина на годината след призиви от страна на президентите на Чили и Коста Рика да бъде техен "говорител".