Съдебната реформа се превърна в устойчиво словосъчетание, злоупотребата с което накара по-голяма част от хората да не чуват смисъла му. Девалвацията на понятието доведе и до недоверие на голяма част от българското общество към най-гласовитите по темата. Колкото повече говорим за съдебна реформа, толкова по-малко хората вярват в нея.“
Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на тържественото събрание на Съюза на юристите в България по случай Деня на Конституцията и професионалния празник на юриста, цитирана от пресцентъра на президентската институция.
Вицепрезидентът поздрави българските юристи, като изрази гордостта си от приноса им за утвърждаването на конституционализма и правовия ред в България. „Няма по-висша ценност от правосъдието. Именно тогава хората разбират, че държавата застава зад тях и им гарантира справедливост“, посочи Йотова.
В приветствието си вицепрезидентът изтъкна приноса на създателите на Търновската конституция от 1879 г. – първата българска Конституция, която се превръща в законодателна основа за обществено-политическото развитие на новоосвободена България.
„Нека днес се преклоним и пред бащите на българската държавност, на онези, които оставиха вечната диря на своя професионализъм и родолюбие в изграждането на съвременна България. Те воюваха за правото с пламенните си парламентарни речи и отстояваха демократичните идеи със своята гражданска доблест. Защото политическият дебат винаги е бил бойното поле на идеи.
Понякога дори силно ожесточен, но в името на правото. Защото сблъсъкът на идеи е по-силен от сблъсъка на оръжията“, подчерта Илияна Йотова.
„Днес в една малка и тъничка книжка е събрана българската държавност. 169 члена изграждат фундаменталната рамка на нашия обществен и политически живот. Поставят регламентите и пазят изконните принципи на демокрацията. Гарантират основните права и свободи за гражданите“, посочи вицепрезидентът.
„Навярно не е съвършена българската конституция, живеем в динамично време, но заложените в нея принципи са непреходни – за народния суверенитет, за върховенството на закона, за разделението на властите, което въвежда още Търновската конституция и е валидно и днес, за правовата и социална държава“, изтъкна вицепрезидентът и се обяви срещу опитите на политици да я променят, без дори да са я чели.
Йотова цитира думите на един от авторите на Конституцията проф. Любен Корнезов: „Конституцията не е готварска книга, за да се пипа в нея с блажни ръце. Да се гори и разпродава на търг.“